ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τον βούλιαξε

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2018. Οι ερυθρόλευκοι κάνοντας επίδειξη δύναμης και χωρίς τους τρις Κροάτες διέλυσαν τον ΠΑΟΚ με 5-16 και συνέχισαν την νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, χάρη στα γκολ των Γενηδουνιά, Γούνα και Μυλωνάκη. Στην δεύτερη περίοδο, η αποτελεσματική άμυνα των «ερυθρολεύκων», έδωσε στους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, τη δυνατότητα να τρέξουν στην κόντρα, να πετύχουν εύκολα γκολ και να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους. Ο Χαλυβόπουλος ήταν αυτός που έκανε το 4-1, στο 5:13, για να ακολουθήσουν δυο συνεχόμενα τέρματα των Αργυρόπουλου και Φουντούλη που βρέθηκαν μόνοι του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και έδωσαν στην ομάδα του Πειραιά, αέρα πέντε τερμάτων (1-5, στο 3:03), Μυλωνάκης και Γούνας πρόσθεσαν δυο ακόμα τέρματα για το 8-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην έναρξη του τρίτου οκταλέπτου ο Νικολαϊδης, εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 9-1. Η εικόνα του αγώνα δεν θα μπορούσε να αλλάξει, με την ανωτερότητα του Ολυμπιακού να είναι αδιαμφισβήτητη. Ο Φουντούλης έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην κόντρα και με όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το 12-3, 2:39 πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-4, για τον Ολυμπιακό. Γρήγορη και υποδειγματική εκτέλεση στον παίκτη παραπάνω από τον Αλέξανδρο Γούνα, για το 13-4, στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τον ίδιο να κλείνει και το σκορ, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, γράφοντας το τελικό 16-5. Αυτή ήταν η 148η διαδοχική νίκη του Θρύλου στο πρωτάθλημα, όπου συνεχίζει να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος. Ο Έλληνας περιφερειακός ήταν και ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας συνολικά πέντε γκολ και τον ακολούθησε ο Γενηδουνιάς με τέσσερα.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-5, 3-4,1-4

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββας, Βοζίκης, Κόχειλας, Κουλούρης, Νάνος, Κεχαλάρης, Καρούντζος 1, Παυλίδης, Σολεϊμάνιπακ, Χαραλαμπόπουλος 3, Μουρατίδης 1, Μανθογιάννης, Τάτσης, Σγουρίδης

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, 4, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 1