Το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα

Αν και δεν μπήκε καλά στο ματς, στο πρώτο σετ, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι έπρεπε. Δηλαδή έπαιξε όσο χρειάστηκε και νίκησε 3-1 σετ το Μαρκόπουλο. Επομένως έκανε το 2-0 στη σειρά με την ομάδα από τα Μεσόγεια. Αλλά αυτό η νίκη σηματοδότησε την πρόκριση του Θρύλου στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volley League Γυναικών. Το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα.

Έλλειψη συγκέντρωσης

Λοιπόν, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν νωθρά στο πρώτο σετ. Καθώς έδειχναν να μην είναι συγκεντρωμένες. Έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-4 και 3-6. Αξίζει να σημειωθεί πώς Κούμπουρα και Νίζετιχ ανέβασαν την απόδοσή τους. Καταρχάς άσσος από την πρώτη και επίθεση της δεύτερης για το 7-7. Όμως τα λάθη έδωσαν στο Μαρκόπουλο την ευκαιρία να κάνει σερί 5-0 για το 11-16. Αλλά τα σερβίς της Νίζετιχ (σ.σ.: πήρε άσσο στο 15-18) έφεραν το ματς στο 17-18 με το μπλοκ της Μλεΐνκοβα. Όμως, ο Ολυμπιακός είχε δύο χαμένες ευκαιρίες για ισοφάριση, μετά το 19-20 με τον άσσο της Εμμανουηλίδου και στο 20-21 με τον πρώτο χρόο της Φαριόλ. Ωστόσο δεν έγινε και τελικά το Μαρκόπουλο πήρε το πρώτο σετ (22-25) με το πλασέ της Νικολογιάννη.

«Μεταμορφωμένος» Ολυμπιακός

Εν τω μεταξύ, η Κούμπουρα μπήκε «ζεστή» στο δεύτερο σετ. Έτσι, με τρεις πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 5-1. Για να πάρει πόντο και η Μλεΐνκοβα με μπλοκ (8-4). Επίσης, το ίδιο έκανε και η Φαριόλ για το 11-6, όπως και η Κούμπουρα για το 15-10. Ακολούθως η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, μιας και η Κούμπουρα με πάιπ έκανε το 19-13. Για να ακολουθήσει σερί 6-0 από τις κοπέλες του Ολυμπιακού, από το 19-14. Ειδικότερα, η Κούμπουρα τέλειωσε τις επιθέσεις, η Καράρο πήρε τον άσσο (23-14), ενώ η Μλεΐνκοβα με μπλοκ τέλειωσε το σετ (25-14) για το «ερυθρόλευκο» 1-1. Καθώς κράτησε το Μαρκόπουλο στο17%

«Ερυθρόλευκη» ανωτερότητα

Επιπλέον, στην εκκίνηση του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός έκανε ξανά λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν πώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3. Όμως αντέδρασε άμεσα και σωστά. Έτσι, πήρε… αέρα δύο πόντων (6-4) με πάιπ από την Μλεΐνκοβα. Αλλά το Μαρκόπουλο δεν παράτησε το σκορ και ισοφάρισε 8-8. Ειδικότερα, στο 10-10 η Φαριόλ με δύο προσωπικές φάσεις έκανε το 12-10, ενώ η χαμένη επίθεση της Νικολογιάννη το 14-10. Για να πάρει δύο σερί επιθέσεις η Κούμπουρα για το 17-11. Παρότι οι φιλοξενούμενες μείωσαν 20-15, το σετ είχε πάρει το… δρόμο του. Αξίζει να σημειωθεί πώς η Φαριόλ με μπλοκ έκανε το 24-15, ενώ τέλειωσε το σετ (25-16) με επίθεση σε πρώτο χρόνο. Για το προσπέρασμα του Θρύλου με 2-1.

Το πρώτο βήμα

Με την πρόκριση εξασφαλισμένη, ο Μιτσέλι άλλαξε την εξάδα του. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσουν οι «ερυθρόλευκες» τη συνοχή που είχαν στο παιχνίδι τους. Έτσι, το Μαρκόπουλο βρέθηκε μπροστά με 10-5. Αλλά στη συνέχεια, οι κοπέλες του Ολυμπιακού έβγαλαν αντίδραση. Καταρχάς με τον άσσο της Τσιτσιγιάννη (8-11). Όπως και με εκείνον της Τάνη (13-16). Αλλά οι φιλοξενούμενες έμειναν μπροστά ως το 20-21.Ωστόσο η Βλαχάκη ήταν κομβική εκεί και το γύρισε (22-21). Αμέσως μετά η Λαμπρούση πήρε τον άσσο (23-21), για να τελειώσει το σετ (25-22) η Κωνσταντέλλου με μπλοκ για την «ερυθρόλευκη» νίκη-πρόκριση με 3-1. Το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα.

Τα σετ 3-1 σε 1.37: 22-25, 25-14, 25-16, 25-22

• 1ο σετ: 7-8, 11-16, 19-21, 22-25
  • 2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-14
  • 3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-16
  • 4ο σετ: 5-8, 10-16, 19-21, 25-22

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλου και του Μαρκόπουλου από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 61% υπ. – 35% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 1 (1 άσσος), Κούμπουρα 22 (21/48 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (10/26 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες)/ Αρτακιανού (λ., 77% υπ. – 46% άριστες), Κωνσταντέλλου 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 5 (4/12 επ., 1 άσσος), Τάνη 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαμπάτη (λ., 100% υπ.).

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 12 (11/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 31% άριστες), Νάγκελς 2 (2/5 επ.), Νικολογιάννη 8 (8/37 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Αλλαγιάννη 3 (3/6 επ.), Λέιθαμ 11 (10/38 επ., 1 μπλοκ), Τοντάι 8 (2/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Δικαιούλια 2 (2/3 επ.), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη 1 (1/4 επ.), Μπενέζη.