ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το ερυθρόλευκο «εξπρές» έγραψε ιστορία

Μεγάλη ημέρα για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Καθώς δεν σταματά πουθενά. Έτσι έγινε και στη Σλοβενία. Διότι ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής και από το Νόβο Μέστο. Μιας και νίκησε 25-19 και στην έδρα της MRK Κρκα. Κατά συνέπεια έκανε το… οκτώ στα οκτώ φέτος στην Ευρώπη. Όμως για πρώτη φορά είναι στα ημιτελικά μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Επομένως το όνειρο έχει και συνέχεια. Το ερυθρόλευκο «εξπρές» έγραψε ιστορία.

Στο χέρι των «ερυθρόλευκων»

Καταρχάς, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 2:25 με τον Κάβτσιτς (0-1). Ειδικότερα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν το ματς. Καθώς ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις. Έτσι, βρέθηκαν μπροστά με 3-1, ξανά με τον Κάβτσιτς (7′), αλλά και 6-2 με το τέρμα του Τζίμπουλα (9′). Επίσης, με ένα ακόμα τέρμα από τον νεαρό αριστερό εξτρέμ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-5 (18′). Ωστόσο, ο Θρύλος κόλλησε στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν να προσπεράσουν οι Σλοβένοι της Κρκα με 8-7 (24′). Αλλά άμεσα ο Σάββας ισοφάρισε, ενώ ο Βίντα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά με 9-8 (27′). Ωστόσο, ξανά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 10-9, για να σκοράρει ο Παπαβασίλης (29:19) για το 10-10 του ημιχρόνου. Με τις δύο ομάδες να έχουν αντίστοιχα ποσοστά στην επίθεση (σ.σ.: 10/21 με 10/22).

Το «εξπρές» έγραψε ιστορία!

Πράγματι, η MRK Κρκα έδειξε πώς ήταν αποφασισμένοι να παλέψει. Έτσι βρέθηκε δύο φορές μπροστά. Δηλαδή με 11-10 και με 12-11. Εντούτοις, ο Θρύλος αντέδρασε ξανά. Καθώς με τέρματα από Βίντα και Κάβιτσιτς μέσα ένα λεπτό, πήρε τα ηνία στο σκορ με 13-12 (40′). Ακολούθως δύο τέρματα του Σάββα και ένα του Βίντα διαμόρφωσαν το 13-16 (43′). Αργότερα ήταν ο Τσιγαρίδας που σκόραρε και ανέβασε τη διαφορά στα 4 γκολ (17-21, 52′). Συνεπώς ήταν φανερό πώς ο Ολυμπιακός ήταν μια… ανάσα από την πρόκριση. Αλλά ήθελε και τη νίκη. Έτσι συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Για να βρεθεί στο +5 (23-18) με το τέρμα του Καραμπουρνιώτη (55:58). Ακολούθως ο Σάββας σκόραρε στο 59:14, για να διαμορφώσει το τελικό 19-25. Το ερυθρόλευκο «εξπρές» έγραψε ιστορία.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-7, 8-7, 10-10 (ημιχ.) 11-10, 13-13, 14-16, 16-19, 18-22, 19-25.

MRK ΚΡΚΑ (Μίρκο Σκόκο): Ράου, Μπραντέσκο, Μαϊστόροβιτς 5, Μούχιτς 5, Λ. Ράσο, Βούκιτς 1, Στανόγιεβιτς 1, Ντ. Ράσο 1, Νίκολιτς 4, Μπράγιερ, Λάβριτς, Μάτκο 1, Ντέργκανκ, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4,  Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

• Διαιτητές: Γιόβιτς – Αρναούτοβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/4 – 1/1.