Το πρώτο «σερβίς» κρίνει πολλά

Στις 18:00 σήμερα, στο κλειστό του Μετς, αρχίζει η σειρά των τελικών της Volley League. Ο Ολυμπιακός, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, θέλει να κάνει το νταμπλ. Όμως για να το πετύχει αυτό, πρέπει να «σπάσει» την έδρα του Παναθηναϊκού. Αν και η φράση είναι γνωστή, η ουσία είναι μία. Δηλαδή ο τελικός Νο1 είναι ίσως το πιο σημαντικό ματς. Ειδικότερα στο φετινό πρωτάθλημα. Το πρώτο «σερβίς» κρίνει πολλά.

Δυνατά για το πρώτο «σερβίς»

Λοιπόν, τα ψέματα τελείωσαν. Καθώς δύο κακά ματς είχαν ως αποτέλεσμα να χαθεί το πλεονέκτημα της έδρας. Για την ακρίβεια, ένα κακό σετ! Δηλαδή το απίθανο black out στο τέταρτο σετ του ματς του δευτέρου γύρου. Όταν ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 19-13. Αλλά εκεί χάθηκε εντελώς η συγκέντρωση στο πλάνο, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0 και ισοφάρισε. Αν ο Θρύλος είχε πάρει το σετ και είχε ισοφαρίσει σε 2-2, θα είχε πάρει βαθμό.

Επομένως θα ήταν εκείνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Εντούτοις δεν έγινε. Έτσι όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Κατά συνέπεια πάμε στα… φρέσκα. Άρα στην «αξία» και τη σημασία του πρώτου τελικού. Διότι ο νικητής θα αποκτήσει ένα σημαντικό, ψυχολογικό αβαντάζ. Επιπλέον, αν αυτός είναι ο Ολυμπιακός, τότε το προβάδισμα θα είναι σίγουρα ακόμα πιο μεγάλο.

Ένας τελικός που θα κρίνει πολλά!

Αξίζει να σημειωθεί πώς πάντα σε μια σειρά το πρώτο ματς είναι καθοριστικό. Ειδικά για τον φιλοξενούμενο. Καθώς αν κάνει το break, τότε θα πάρει το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια του. Επίσης, υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που θα παίξουν ρόλο στην έκβαση του πρώτου τελικού. Δηλαδή, το σερβίς του Ολυμπιακού θα είναι σημαντικό. Επομένως οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να πιέσουν και να αναζητήσουν πόντους με άσσους, για να βάλουν… δύσκολα στους «πράσινους».

Επιπρόσθετα, το κομμάτι της επίθεσης θα παίξει ρόλο. Όπως και η προσφορά των κεντρικών! Αξίζει να σημειωθεί πώς βαρόμετρο θα είναι η απόδοση του Ιντάλγκο. Διότι ο Γερμανός ακραίος στα δύο, φετινά ματς πρωταθλήματος είχε απόδοση εντελώς διαφορετική! Όχι μόνο στο κομμάτι των πόντων, αλλά και των ποσοστών στην επίθεση. Μιας και στη νίκη του Θρύλου είχε το εξαιρετικό 59,3%. Αντίθετα, στην ήττα «έπεσε» στο 34,6%. Επίσης, πρέπει όλοι οι παίκτες να προσφέρουν. Γιατί το «διπλό» στο Μετς θα έρθει μέσα από την ομαδική δουλειά και προσπάθεια. Το πρώτο «σερβίς» κρίνει πολλά.