Μπαρτσελόνα: Νίκη με ανατροπή από -20! [vid]

Πράγματι, για 29′ η Μπαρτσελόνα ήταν σε άλλο… γήπεδο. Έτσι, η Γκραν Κανάρια έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Για να προηγηθεί 65-45 (29′) στο «Palau Blaugrana». Όμως, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα playoffs της Euroleague έκανε στα τελευταία 11:02 επί μέρους 35-15, για να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Επιπλέον, στο έξτρα πεντάλεπτο «καθάρισε» ο Λαπροβίτολα (29π.) για το τελικό 95-89. Διψήφιοι ακόμα οι Πάρκερ (15π.) και Βέσελι (11π.), κομβικός ο Σατοράνσκι (9π., 8ρ., 6ασ.). Μπαρτσελόνα: Νίκη με ανατροπή από -20!

Προβληματική Μπαρτσελόνα

Αν και άρχισε νωθρά το ματς και βρέθηκε πίσω με 2-5 (2′), η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 12-0 για το 14-5 (6′) με τον Βέσελι. Ωστόσο, η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και με τρίποντο του Μπρουσίνο έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα. Ακολούθως οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ. Ειδικότερα, η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 2 πόντους για καμιά, ως το 16′. Όταν, δηλαδή, ο Πάρκερ έκανε το 29-26. Αλλά οι «νησιώτες» έκαναν σερί 9-0 και με τη βολή του Μπρουσίνο προηγήθηκαν 35-29 (18′)! Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια ανέβασε την ένταση. Επίσης, η κούραση από την Euroleague ίσως και να επηρέασε την Μπαρτσελόνα. Διότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 47-33 (23′). Επιπλέον, ο Πέλος έστειλε τη διαφορά στο +16 (41-57) στο 28′ και ο Κλιάιτς στο +19 (43-62). Ύστερα στο +20 (45-65) από τον Πέλος με τρίποντο (29′)!

Εκπληκτική ανατροπή και νίκη!

Ωστόσο, στα τελευταία 1:02 του δεκαλέπτου, ο Λαπροβίτολα μείωσε στους 15. Επιπρόσθετα το σερί των Καταλανών έφτασε το 12-0 για να μειώσει 57-65 με τον Βέσελι (32′). Μετά το 74-63 της Γκραν Κανάρια (3:32), η Μπαρτσελόνα έκανε την τελική αντεπίθεση. Καταρχάς μείωσε στους 5 με τις βολές του Βέσελι (69-74, 1:45), ενώ εκείνες του Αμπρίνες την έφερε στον πόντο (74-75, 1:08). Αν και ο Μπάσας πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 49” (74-80), οι «blaugrana» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 80-80 με 3/3 βολές του Πάρκερ στα 2,3”. Κατόπιν έβγαλαν την άμυνα και έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί, μετά το 80-84 (4:07) της Γκραν Κανάρια, οι Καταλανοί πήραν το προβάδισμα (85-84) με τον Ντα Σίλβα (3:19). Έπειτα με τον Λαπροβίτολα να σημειώνει 7 πόντους (συνολικά 29) και την Μπαρτσελόνα να κάνει σερί 13-0 (93-84, 1:02), ήριε η νίκη με 95-89. Μπαρτσελόνα: Νίκη με ανατροπή από -20!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-37, 50-65, 80-80 (κ.δ.) 95-89.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.