ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πρωτάθλημα κρίνεται στο ΣΕΦ

Πράγματι, ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Για την ακρίβεια, τον αδίκησε! Διότι, η εμφάνιση στο κλειστό της Λεωφόρο ήταν πολύ κακή. Μιας και οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν 60-50. Έτσι η σειρά θα κριθεί στον 5 τελικό, την Κυριακή (28/4, 13:30) στον Πειραιά. Το πρωτάθλημα κρίνεται στο ΣΕΦ.

• H MVP: Αντριάνα Τσβίτκοβιτς. Η Κροάτισσα έκανε τη διαφορά στο ματς και μεγάλη ζημιά στο Θρύλο με 20π. (7/12 σουτ).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Όταν κάνεις 20 λάθη σε ένα ντέρμπι, οι πιθανότητες για να διεκδικήσεις τη νίκη είναι λιγοστές! Αυτό έγινε.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Μπρουκ Γουίλιαμς. Με μόλις 3 πόντους (1/5 σουτ) και 5 λάθη σε 26:11, ουσιαστικά πέρασε… απαρατήρητη.
  • THE POINT: Αν και ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, τα λάθη, τα κλεψίματα και η αστοχία στα τρίποντα τον «πλήγωσαν».

Παιχνίδι τακτικής

Αν και ο Ολυμπιακός άρχισε καλά, αμυντικά τον τέταρτο τελικό, στη συνέχεια «βραχυκύκλωσε». Καθώς οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν μπροστά με 8-2 (4′). Καθώς η Νικολοπούλου βγήκε μπροστά. Ωστόσο, παρότι δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟ να σκοράρει εντός παιδιάς για σχεδόν 6 λεπτά, τα δέχθηκαν μαζεμένα. Μιας και μέσα σε ένα λεπτό, ο ΠΑΟ έκανε σερί 6-0 και ισοφάρισε 8-8 (7′). Επιπλέον, στο διάστημα αυτό οι παίκτριες του Νίκλα έκαναν 4 λάθη. Αλλά με καλάθι στο ανοικτό… γήπεδο, η Νικολοπούλου έβαλε τέλος στο «νεκρό» κομμάτι (8-10, 9′). Όμως το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο, με την αστοχία να χαρακτηρίζει το ματς. Ειδικότερα, με τον Ολυμπιακό να έχει 4/14 σουτ εντός παιδιάς και τον ΠΑΟ 3/13, αντίστοιχα!

Μπλόκαρε επιθετικά

Ακόμα, στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινες» πήραν το πρώτο προβάδισμα (12-10). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση. Για να δεχθούν ένα γρήγορο 4-0 (14-10, 11′). Αξίζει να σημειωθεί πώς η απουσία της Βίτολα και τα χαμηλά σχήματα που επέλεξε ο Νίκλας, ανά διαστήματα, δεν λειτούργησαν καλά. Ωστόσο επιθετικά, η Κολλάτου (5π.) κράτησε τις πρωταθλήτριες μέσα στο ματς (16-15, 14′). Εξάλλου, η άμυνα είναι πάντα το σημείο αναφοράς, αλλά επιθετικά υπήρχε θέμα. Ειδικά στο κομμάτι των συνεργασιών. Έτσι, μετά το 18-17 (4:34 για το ημίχρονο) με την Σπυριδοπούλου, ο ΠΑΟ έκανε 9-0 για το +10 του ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Ολυμπιακός είχε 0/6 σουτ (0/5τρ.) και 3 λάθη.

Υπερβολικά λάθη

Ωστόσο, τα προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ ήταν έντονα για τον Ολυμπιακό. Διότι οι «πράσινες» κατάφεραν να βρεθούν στο +13 (32-19, 23′). Όμως, εκεί τα κορίτσια του Θρύλου έδειξαν πώς είχαν… σφυγμό! Μιας και έκαναν γρήγορα σερί 7-0, για να μειώσει 32-26 με τις βολές της Χριστινάκη (25′). Εντούτοις, αυτό το καλό διάστημα δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Καθώς οι «πράσινες» απέκτησαν ξανά διψήφια διαφορά +12 (40-28, 27′), με τρίποντο της Αλεξανδρή. Ειδικότερα ήταν ένα κομμάτι του ματς όπου ο Θρύλος βρήκε σκορ μόνο με βολές, ενώ τα λάθη δεν σταματούσαν! Το αποτέλεσμα ήταν η διατήρηση του +10 (43-33) στο τέλος της περιόδου.

Το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ

Επιπρόσθετα, η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού ήταν απούσα. Κατά συνέπεια, οι «πράσινες» σκόραραν τρία τρίποντα. Για να κάνουν επί μέρους 9-2 ως το 34′ και να προηγηθούν 52-35 (+17). Όμως, ο Ολυμπιακός έκανε ένα γρήγορο 4-0 σε 33” για το 52-39. Παρόλα αυτά, τα λάθη σε άμυνα και επίθεση δεν σταματούσαν. Με αποτέλεσμα, η διαφορά να μην μειωθεί ως το 38′ (60-43). Όμως στα τελευταία 2:18 ο Ολυμπιακός την μάζεψε. Διότι έκανε σερί 7-0 για το 60-50, μετά τις βολές της Τόμπιν στα 56”. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι κι αυτό ήταν το τελικό σκορ. Το πρωτάθλημα κρίνεται στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.