Θρύλε αλήτη τους έκλεισες το σπίτι!

Ακόμα μια ΘΡΥΛΙΚΗ ανατροπή! Γιατί αυτά τα κάνει μόνο ο Ολυμπιακός. Όπως έγινε, δηλαδή, απόψε στη «Stark Arena». Μιας και η ΟΜΑΔΑΡΑ του Μπαρτζώκα το γύρισε από το -14! Ειδικότερα έκανε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 28-10. Για να φτάσει στη νίκη με 74-69. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει το Θρύλο μια… ανάσα από την οριστική παρουσία στα πλέι οφ, ενώ τον κρατά «ζωντανό» για τη «μάχη» του πλεονεκτήματος της έδρας. Θρύλε αλήτη τους έκλεισες το σπίτι!

• Ο MVP: Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος. Τεράστια εμφάνιση από τον Αμερικανό γκαρντ στο ματς στο Βελιγράδι, με 17π., 5κλ., 3ασ. και 3ρ.!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το «κοντό» σχήμα που επέλεξε ο Μπαρτζώκας, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε τη διαφορά με επί μέρους σκορ 28-10.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Τζέιμς Νάναλι. Ο Αμερικανός της Παρτιζάν πέρασε… απαρατήρητος με 0 πόντους (0/2 σουτ) και 3 λάθη σε 15:45.
  • THE POINT: Ο Θρύλος πήρε 23 πόντους από λάθη αντιπάλου, είχε 61,3% στα δίποντα, 10 κλεψίματα και 14-2 πόντους στον αιφνιδιασμό!

Τον «πλήγωσαν» τα επιθετικά ριμπάουντ!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Διότι δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση. Όμως, το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Καθώς στα πρώτα 5′ (11-9) η Παρτιζάν είχε 5 επιθετικά! Ακόμα, υπήρξε πρόβλημα εκτός των μπλοκ άουτ στον τρόπο αντιμετώπισης της σχήματος του Ομπράντοβιτς. Επιπλέον, οι Σέρβοι έκοψαν τη δημιουργία του Θρύλου που δεν είχε ασίστ ως εκείνο το σημείο (σ.σ.: 4 οι γηπεδούχοι). Επίσης μετά το 13-11 του Κάνααν (7′), η Παρτιζάν ξέφυγε 22-13 με τον Καμίνσκι. Αλλά στο φινάλε ο Παπανικολάου και ο Γκος μείωσαν στους 5 (22-17).

Ήταν Θρύλος για 9 λεπτά!

Ωστόσο η πεντάδα του Μπαρτζώκα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε άλλη πνοή. Μιας και με τους Γκος, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Σίκμα και Ράιτ, ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα. Καθώς περιόρισε την επιθετική δράση των γηπεδούχων. Ειδικότερα, έκανε 3 κλεψίματα και οδήγησε την Παρτιζάν σε 4 λάθη. Όταν ο Γκος μείωσε σε 25-23 (14′). Επιπρόσθετα, το μεγάλο πρόβλημα των ριμπάουντ λύθηκε. Διότι η Παρτιζάν δεν πήρε ούτε ένα επιθετικό. Μετά το 28-28 με τις βολές του ΜακΚίσικ (17′), ο Θρύλος έκανε 4 σερί λάθη. Επίσης, οι Σέρβοι σκόραραν μόνο με βολές. Ειδικότερα με υπόδειξη δύο φάουλ στην ίδια φάση, ενώ είχε υποδεχθεί το πρώτο! Για να σκοράρει ο Γκος για το 40-32 του ημιχρόνου

Στο ίδιο «έργο» θεατές

Δυστυχώς το σκηνικό της εκκίνησης του ματς επαναλήφθηκε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Μιας και στο διάστημα ως το 24′, οι Σέρβοι που δεν είχαν επιθετικό ριμπάουντ στο δεύτερο, πήραν 5! Το αποτέλεσμα με τις ανανεώσεις των επιθέσεων τους ήταν πώς «έχτισαν» ξανά διψήφια διαφορά. Καθώς ο Ολυμπιακός είχε μόλις 2/6 σουτ στο διάστημα αυτό. Έτσι, μετά το καλάθι του Κάνααν (42-36, 23′), οι Σέρβοι έκαναν επί μέρους 10-2 για το +14 (52-38, 27′). Επίσης, ο ρυθμός που είχε βρει ο Πάντερ στην επίθεση, αλλά και οι Καμπόκλο και Καμίνσκι, οδήγησαν στο +13. Πιο συγκεκριμένα, καθώς οι Σέρβοι είχαν 65,4% (17/26) στα δίποντα.

Τους έκλεισες το… σπίτι!

Εν τω μεταξύ, μέσα από την άμυνά του, ο Ολυμπιακός έδειξε το μέταλλό του! Μιας και κράτησε τους Σέρβους χωρίς σκορ για σχεδόν 4′. Καθώς το «κοντό» σχήμα του Μπαρτζώκα (σ.σ.: Γουόκαπ, Γκος, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου και Φαλ) απέδωσε πολύ καλά. Το αποτέλεσμα ήταν το σερί 12-0 για το 59-58 (34′)! Κατόπιν ο Θρύλος προσπέρασε με τον Παπανικολάου (61-62) που έδωσε και… αέρα 3 πόντων (61-64, 36′).

Αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Πάντερ, γύρισε το σκορ (65-64). Ωστόσο, ο Γουόκαπ με κλέψιμο και καλάθι έδωσε το προβάδισμα (65-66). Επιπρόσθετα, ο καθοριστικός Λαρεντζάκης σε άμυνα και βολές έκανε το 65-68 (38′) και το 67-69 (39′). Μετά το κάρφωμα του Φαλ (31,5”) και οι βολές του Γκος (13,4”) έφεραν το Θρύλο στο +4 (69-73). Ακόμα, ο Φαλ με μια βολή στα 9” υπέγραψε την «ερυθρόλευκη» ραψωδία! Θρύλε αλήτη τους έκλεισες το σπίτι!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.