Τηλεοπτικό το ματς με τη Λαμία

Τα πλέι οφ στη Volley League Γυναικών ξεκινούν από αύριο Τετάρτη, 13 Απριλίου. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αγωνίζεται στο Χαλκιοπούλειο. Τηλεοπτικό το ματς με τη Λαμία.

Θα μεταδοθεί το ματς ζωντανά

Αύριο το απόγευμα, στις 19:00, ξεκινούν τα πλέι οφ για τον Ολυμπιακό. Οι κοπέλες του Θρύλου που έκλεισαν την κανονική περίοδο τερματίζοντας στην πρώτη θέση, ξεκινούν την πορεία για την κατάκτηση και του φετινού τίτλο από τη Λαμία, κόντρα στην τοπική ομάδα. Με το πρώτο από τα δύο ματς του πρώτου γύρου των πλέι οφ να διεξάγεται στο Χαλκιοπούλειο. Τηλεοπτικό το ματς με τη Λαμία.

Οι κοπέλες του Κάρλο Παρίζι θα αντιμετωπίσουν εκείνες του Ηλία Αγγέλη, με στόχο την πρώτη νίκη. Γιατί με το σύστημα που διεξάγεται ο πρώτος γύρος των πλέι οφ, οι νίκες έχουν αξία. Οι «ερυθρόλευκες» θέλουν να ξεκινήσουν με το… δεξί, για να τελειώνουν όσο το δυνατόν γρηγορότερο με την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ. Το ματς θα έχει τηλεοπτική μετάδοση. Σε live streaming μέσα από το starsports.gr σε περιγραφή του Γιώργου Καραγιάννη.

Έτσι διεξάγονται τα πλέι οφ

Το δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», το Σάββατο 16 Απριλίου. Με το πρώτο σερβίς να είναι προγραμματισμένο για τις 19:00. Στην περίπτωση που οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία. Εάν έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται χρυσό σετ στους 15 πόντους. Θυμίζουμε πώς η νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ δίνει τρεις βαθμούς, η νίκη με 3-2 δύο βαθμούς, η ήττα με 3-2 έναν βαθμό και η ήττα με 3-1 ή 3-0 σετ μηδέν βαθμούς, αντίστοιχα.