Θρύλος – Τούρμπο!

Την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι εκπληκτικοί απόψε ερυθρόλευκοι επικράτησαν 5-0 της Γιαγκελόνια πραγματοποιώντας… ομορφιές με την μπάλα στα πόδια και χωρίς, ενώ είχαν σε απόγευμα “φωτιά” τους Γκερέρο – Μασούρα. Εξαιρετικός και πάλι ο Βαλμπουενά, πρώτο, έστω και ανεπίσημο, τέρμα για τον Μπα. Πολύ καλές εντυπώσεις και ο Ραντζέλοβιτς.

Ο αγώνας:

O Πέδρο Μαρτίνς έδωσε φανέλα βασικού στους Σα, Τοροσίδη, Αβραάμ, Μπα και Κούτρη στην άμυνα. Στα χαφ πήραν θέση οι Ανδρούτσος και Σουρλής, ενώ στα εξτρέμ ξεκίνησαν οι Γιώργος Μασούρας και Ματιέ Βαλμπουενά. Επιθετικοί άρχισαν οι Γκερέρο και Σολδάνο.

Στο 11′, νωρίς νωρίς δηλαδή, οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μασούρας έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Ουσεϊνού Μπα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γιαγκελόνια για το 1-0.

Όπως ήταν αναμενόμενο αυτό το γκολ έδωσε περισσότερη ώθηση στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς που άρχισαν να ψάχνουν και το δεύτερο. Και φαινόταν με βάση την εικόνα τους πως θα ερχόταν…

Έτσι κι έγινε, όταν στο 31′ ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ σφραγίζοντας την κυριαρχία του στον αγωνιστικό χώρο. Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Μασούρας έκλεψε τη μπάλα, πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια, έβγαλε την ασίστ στον Γκερέρο και ο Ισπανός με ωραίο τελείωμα, έξω από την περιοχή, έκανε το 2-0.

Στο 38ο λεπτό, ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του Θρύλου έπιασε ένα τρομερό βολέ έξω από την περιοχή με την μπάλα  όμως να μη του κάνει το χατίρι να καταλήξει στα δίχτυα. Αντιθέτως, σταμάτησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Πολωνών. Κάπως έτσι… πείσμωσε για καλά ο Μίγκελ Άνχελ και ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους πήρε εξαιρετική ασίστ του Μασούρα και δοκίμασε μία λόμπα στο τετ-α-τετ του με τον πορτιέρο της Γιαγκελόνια. Η μπάλα παρά την μικροεπέμβασή του, κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ενός εκπληκτικού ημιχρόνου για τον Θρύλο.

Στο δεύτερο μέρος, το σόου συνεχίστηκε. Στο 57ο λεπτό, ο Γκερέρο για μία ακόμα φορά έδειξε την κλάση του, αφού με άψογο πλασέ νίκησε για τρίτη φορά τον πορτιέρο της Γιαγκελόνια για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του.

Φορτούνης, Ντουρμισάι, Ποντένσε, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Ραντζέλοβιτς, Μαρτίνης και Τζολάκης πήραν την θέση τους στο 60ο λεπτό, με τον Πέδρο Μαρίνς να αλλάζει την ενδεκάδα του – με εξαίρεση τον Αβραάμ – πράτωντας πολύ σωστά για να δώσει συμμετοχή και ανάσες αντίστοιχα.

Στο 76ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν φάση εκπληκτικής ωραιότητας με την ευτυχέστερη κατάληξη! Ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε σέντρα με εξωτερικό φάλτσο από την αριστερή πλευρά με το δεξί, βρήκε στην άλλη πλευρά τον Φορτούνη κι αυτός “όπλισε” για να πετύχει το 5-0!

Στο 80′ μάλιστα παραλίγο να υπάρξει κάτι… αντίστοιχο από την άλλη πλευρά, όταν ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Ντουρμισάι από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά την παρέμβαση των αμυντικών της Γιαγκελόνια.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 5-0, ένα σκορ που αποτυπώνει στο έπακρο την κυριαρχία του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση.

Την Δευτέρα οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν στις 19.00 στο επόμενο φιλικό τους την Ντιναμό Κιέβου στο Σβατζ της Αυστρίας στο πέμπτο φιλικό προετοιμασίας εκτός Ελλάδος και έκτο συνολικά.