Ήταν … Θρύλος κι «άλωσε» το ΟΑΚΑ

Με κορυφαίο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που πέτυχε 14 πόντους και με όπλο την πιεστική του άμυνα ο ελλιπέστατος για ακόμη μια φορά Ολυμπιακός υπέταξε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 67-76

Αντίδραση και καρδιά από τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζει, έβγαλε ο ελλιπής Ολυμπιακός θριαμβεύοντας της ΑΕΚ με 76-67 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ειχαν νέο πρόσωπο τον νεοφερμένο Γουίλ Τσέρι αλλά σε ακόμη ένα παιχνίδι παρατάχθηκαν χωρίς τους μόνιμα τραυματίες Βασίλη Σπανούλη, Γιάνις Στρέλνιεκς και τον Γιώργο Πρίντεζη, στα … πιτς λόγω ενοχλήσεων στη μέση, έκαναν τα απολύτως απαραίτητα, ώστε να υποτάξουν την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ στου ΟΑΚΑ αποφασισμένος να δείξει το καλό του πρ΄σοωπο και να επβιάλλει τον δικό του ρυθμό

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μοπλατ επιστρατεύοντας την πιεσική τους άμυνα υποχρεώσαν τους γηπεδούχους σε πολλές λάθος επιλογές στα πρώτα λεπτά και με τους Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Μάντζαρη να βρίσκουν την δίοδο προς το αντίπαλο καλάθι, ο Ολυμπιακός πήρε νωρίς – νωρίς προβάδισμα με 5-12.

Ο Λε Ντέι έγραψε το 9-17 για τον Θρύλο στο 6’, με τους γηπεδούχους να βτγάζουν αντίδραση και με πυλώνες τους Σάκοτα και Τζέιμς έκλεισαν την πρώτη περίοδο μειώνοντας μόλις στον ένα πόντο (20-21).

Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας νέο πρόσωπο τον Γουίλ Τσέρι, που πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Πειραιωτών έδειξαν ορεξάτοι. Μάλιστα ο νεοφερμένος Αμερικανός είχε να επιδείξει ορισμένες όμορφες προσπάθειες αναδεικνύοντας πτυχές της ποιότητάς του.

Με τους, Γκος, Ζακ Λε Ντέι και Μιλουτίνοφ να αναλαμβάνουν δράση στο σκοράρισαμ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 30-39 στο 18’, ωστόσο η ΑΕΚ μ’ ένα επί μέρους 6-0 μείωσε για το 36-39 του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να επβιάλει την ανωτερότητά του.
Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Κώστα Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 40-47 στο 24 και έδειχναν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από τον Τζέιμς, μειώνοντας σε 48-52, αλλά πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γκος έφεραν τον Ολυμπιακό στο +9 στο 29’, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγούμενη με 50-57.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός επιστράτευσε την πολύ πιεστική του άμυνα δημιουργώντας … συμφόρηση στην οργλάνωση του παιχνιδιού των γηπειοδύχων και με άξονες τους Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου προηγήθηκε 54-66 στο 34’.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο από τη γωνία μείωσε σε 57-66 αλλά τέσσερις συνεχόμενες εύστοχες βολές του Τσέρι έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +13 (57-70) στο 35’
Νέο καλάθι του Λαρεντζάκη έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να μειώσει σε 59-70, αλλά δύο βολές του Κώστα Παπανικολάου και ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ .. καθάρισαν την μπουγάδα γράφοντας το 61-74 πριν το τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76