Σπουδαίος Θρύλος στην Πολωνία!

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στους ομίλους του CEV Champions League. Όμως το έκανε με εκπληκτικό τρόπο. Διότι ο πρωταθλητής Ελλάδας και κάτοχος του Challenge Cup κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης της τελευταίας 3ετίας. Ειδικότερα την έριξε στα… σχοινιά. Καθώς οι Πολωνοί τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Ναι μεν επικράτησαν με 3-1 σετ, αλλά κατέκτησαν το τρίτο με 28-26 και το τέταρτο με 31-29, αντίστοιχα. Σπουδαίος Θρύλος στην Πολωνία.

Σπουδαίος Θρύλος

Η αναμέτρηση άρχισε με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά 5-4, με το πρώτο χρόνο του Παγένκ. Αν και η Ζάκσα πίεσε αρκετά τον Ολυμπιακό, ο πρωταθλητής Ελλάδας έδειξε χαρακτήρα και με μπλοκ πήγε στο 8-9. Όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης με σερί 5-0 βρέθηκε στο 13-9. Αλλά ο Θρύλος επέστρεψε δυναμικά. Ισοφάρισε 16-16 και πέρασε μπροστά 19-18, ενώ με πάιπ του Κουμεντάκη έκανε το 21-19. Ακολούθως ο πρώτος χρόνος του Παγένκ έκανε το 24-22, ενώ ο Στερν τέλειωσε το σετ για το 23-25 και το 0-1 στα σετ.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ισοφάρισε

Εξίσου συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο σετ. Με τον άσσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 7-7. Κατόπιν οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 10-10. Εκεί η Ζάκσα ξέφυγε με 13-10. Αν και ο Στερν μείωσε σε 19-16, η πρωταθλήτρια Ευρώπης της τελευταίας τριετίας κράτησε το προβάδισμα. Το αποτέλεσμα ήταν πώς πήρε το σετ με 25-20 και ισοφάρισε το ματς σε 1-1 σετ.

Άγγιξε μια θρυλική ανατροπή!

Μεγάλη «μάχη» και στο τρίτο σετ. Από το 10-7 ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Δύο σερί πόντοι του Στερν διαμόρφωσαν το 10-10. Στη συνέχεια, μετά το 14-14, οι Πολωνοί ξέφυγαν με 16-14. Εκεί έγιναν ορισμένα λάθη και η Ζάκσα προηγήθηκε 23-16. Αλλά ο Θρύλος έκανε ένα απίστευτο come back. Διότι δεν το παράτησε το σετ. Μετά το πλασέ του Τράβιτσα έγινε το 23-19, ενώ το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη έκανε το 23-22. Όμως το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε στο 7-0 (23-23). Καθώς το σκορ ήταν 25-25, ο Ολυμπιακός είχε δύο χαμένες κόντρα μπάλες για το προσπέρασμα. Εντούτοις, ο Στερν έκανε το 26-26, αλλά μετά δεν σημάδεψε σωστά. Επιπλέον, ο άσσος του Σλίβκα έκανε το 28-26 και το 2-1 σετ.

Ήττα στην Πολωνία στις λεπτομέρειες

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε ο κάτοχος του Challenge Cup στο τέταρτο σετ. Με τον Ιντάλγκο να δίνει πόντους (2-5 και 4-8), ενώ το μονό μπλοκ του Τζούριτς έφερε το σκορ στο 6-11. Ο Γερμανός ακραίος πήρε σημαντικές φάσεις πάνω τους, για το 11-15 και το 13-17. Ακολούθως ο πρώτος χρόνος του Τζούριτς έκανε το 19-20, ενώ ο Ιντάλγκο το 22-23! Με δικό του μπλοκ έγινε το 24-24, αλλά και το 27-28 με άσσο! Πιο συγκεκριμένα, ο Κουμεντάκης έκανε το 28-29 για το τελευταίο προβάδισμα του Θρύλου. Μια δική του χαμένη επίθεση και το πλασέ του Σμιθ, διαμόρφωσαν το 31-29 και το τελικό 3-1 σετ για την Ζάκσα. Σπουδαίος Θρύλος στην Πολωνία.

Τα σετ 3-1 σε 120′: 23-25, 25-20, 28-26, 31-29.

• 1ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 23-25
  • 2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20
  • 3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 28-26
  • 4ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 31-29

** Οι πόντοι της Ζάκσα προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΖΑΚΣΑ (Τουόμας Σαμέλβουο): Κάτσμαρεκ 21 (19/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 52% άριστες), Σλίβκα 11 (10/24 επ., 1 άσος, 52% υπ. – 52% άριστες), Τάκβαμ 6 (6/12 επ.), Σμιθ 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιλ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Σότζι (λ., 65% υπ. – 43% άριστες), Βίλτενμπουργκ, Πασίτσκι 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σιμάνσκι 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (18/38 επ.), Κουμεντάκης 12 (11/23 επ., 1 άσος, 57% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/17 επ., 6 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (11/23 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. – 64% άριστες), Γκουσταβάο, Χανδρινός (0/2 επ., 67% υπ. – 67% άριστες).