ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παράταση για την πρόκριση

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού έδωσαν μια μεγάλη «μάχη» στη Λετονία. Ωστόσο οι λεπτομέρειες και ορισμένα σφυρίγματα δεν τις επέτρεψαν να κάνουν ένα μεγάλο «διπλό». Αν αυτό είχε έρθει, θα είχαν «κλειδώσει» την πρόκριση στους «32» του Eurocup. Αλλά μετά την ήττα 59-55 από την ΤΤΤ Ρίγα, θα πρέπει να περιμένουν μια εβδομάδα. Δηλαδή ως την επόμενη. Διότι πρέπει να νικήσουν την Ρουζόμπεροκ για να δουν σε ποια θέση θα βρίσκονται ανάμεσα στις τρίτες των ομίλων. Ώστε να δουν και με ποιον θα πέσουν στον επόμενο γύρο. Παράταση για την πρόκριση.

Ανοικτή η πρόκριση

Οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν το ματς με νευρικότητα. Εξάλλου ήταν λογικό, καθώς υπήρχε μεγάλο άγχος. Ωστόσο αυτό ήταν ιδιαίτερα ορατό για περισσότερα από 4 λεπτά. Μιας και η ΤΤΤ Ρίγα προηγήθηκε 7-0. Μετά από 4:04 η Χριστινάκη πέτυχε το πρώτο καλάθι του Θρύλου (7-2). Επιπρόσθετα, το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0, για να ισοφαρίσει η Χριστινάκη (7′) σε 7-7. Οι Λετονές προηγήθηκαν 12-7., για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 για τον Ολυμπιακό (16-12) με την Κάντζι.

Οι γηπεδούχες βρέθηκαν στο +9 (23-14, 15′) με τις βολές της Λάμπερτ και το +10 (26-16) με το τρίποντο της Κλαβό. Αλλά από το 31-22 με το καλάθι της Μεσκόνιτε (2:09), οι κοπέλες του Νίκλα δεν δέχθηκαν καλάθι ως το ημίχρονο. Εντούτοις έκαναν μίνι σερί 4-0, για να μειώσουν σε 31-26 με τις βολές της Σπυριδοπούλου.

Παράταση μιας εβδομάδας!

Όμως το τρίτο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα στην αρχή του. Καθώς οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν επί μέρους σκορ 7-1. Έτσι προηγήθηκαν 33-32 με τις βολές της Γουίλιαμς (24′). Η ΤΤΤ Ρίγα χρειάστηκε 5:20 για να πετύχει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς, στην περίοδο (36-35) με την Λάμπερτ. Διότι σκόραρε, ως εκείνο το σημείο, μόνο με βολές. Βέβαια, το γεγονός ότι ο Θρύλος «κόλλησε» στους 35 πόντους για κάτι παραπάνω από 3 λεπτά, επέτρεψε στις Λετονές να προηγηθούν 40-35.

Όταν η Κολλάτου μείωσε με 2/2 βολές σε 40-37 (29′), έκαναν επί μέρους 7-2 για το 47-39. Ακολούθως το γρήγορο 5-0 με Χριστινάκη και Βίτολα (τρίποντο) έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς (47-44, 32′). Η Ρίγα χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να σκοράρει. Η άμυνα του Θρύλου έκανε δουλειά. Έτσι, η Χριστινάκη ισοφάρισε σε 51-51 (37′) και μετά η Τόμπιν σε 53-53 (38′). Ορισμένα «περίεργα» σφυρίγματα και η αστοχία έκριναν το ματς και έδωσαν τη νίκη, 59-55, στην ΤΤΤ Ρίγα. Παράταση για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.