ΣΛΟΥΚΑΡΟΣ για τρεις και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Νικητής στην Πόλη! Τουρκοφάγος! Πείτε το όπως θέλετε. Αλλά ο Ολυμπιακός με ένα τρίποντο του Σλούκα (25π, 6ασ.) που θα μείνει στην ιστορία, έδωσε στο Θρύλο τη νίκη 72-71. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια τους. Την Παρασκευή (20:45) το τέταρτο ματς της σειράς. ΣΛΟΥΚΑΡΟΣ για τρεις και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

• Ο MVP: Κώστας Σλούκας. Δεν ήταν μόνο το νικητήριο τρίποντό του. Αλλά το γεγονός ό,τι οδήγησε τον Ολυμπιακό με την εμφάνισή του.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί 13-0 που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 60-51 της Φενέρ σε 64-60 για τον Ολυμπιακό.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις. Ο παίκτης που σε μεγάλο βαθμό καθόρισε το δεύτερο αγώνα, πέρασε… απαρατήρητος με 4 πόντους σε 35:18!
  • THE POINT: Τα καλύτερα ποσοστά στα δίποντα (55.3% με 42.9%) και η κυριαρχία στα ριμπάουντ (39-34 και 11-8 στα επιθετικά) μέτρησαν πολύ.

Η πρώτη αντεπίθεση

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά το ματς. Αντιμετώπισαν πρόβλημα τόσο στην αντιμετώπιση του Ντόρσεϊ όσο και στον Τζεκίρι που έκανε ζημιά. Έτσι η Φενέρμπαχτσε ήταν στο +6 (11-5) στο 5′. Αν και ο Φαλ μείωσε σε 15-13, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν ξανά πίσω με 6. Επιπλέον, με σερί 5-0 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, η τουρκική ομάδα πήγε στο +11 (26-15)! Η είσοδος του second unit του Ολυμπιακού βοήθησε πολύ. Κυρίως με τον Σλούκα οργανωτικά και επιθετικά. Επίσης, και ο Μπλακ με τον Πίτερς βοήθησαν. Σερί 10-0 από το 13′ ως το 17′ για το προσπέρασμα (28-29), ενώ ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 33-38 (στα 34”).

ΣΛΟΥΚΑΡΟΣ και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Το νωθρό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο για το 45-40 στο 25′, με 10-2 για την Φενέρμπαχτσε έδειξε πώς η πίεση ήταν μεγάλη. Πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση σε εκείνο το κομμάτι του ματς. Ο Καλάθης έστειλε τη διαφορά στους 8 (49-41, 28′), όμως Παπανικολάου και Σλούκας την κατέβασαν στους 6 στο τέλος της περιόδου. Ένα δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του, σκόραρε μόλις 7 πόντους και βρέθηκε να «κυνηγά». Το πρόβλημα ήταν εξίσου έντονο στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Μιας και στο 34′, με τον Μότλεϊ η Φενέρ προηγήθηκε 60-51.

Εκεί, όμως, εκτός του Σλούκα βοήθησαν τόσο ο Μπλακ όσο και ο Βεζένκοφ. Ειδικά ο τελευταίος. Καθώς 3:25 πριν το φινάλε, με το τρίποντο του Σάσα, το σκορ έγινε 60-64, με σερί 13-0 του Ολυμπιακού! Η Φενέρ, όμως, με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ντόρσεϊ και Καλάθη προσπέρασε 69-66 (1:43). Ο Μπλακ είχε 0/2 βολές, αλλά ο Βεζένκοφ έβαλε άλλο ένα μεγάλο σουτ (69-69, 48.8”). Η άμυνα βγήκε, αλλά ο Γουόκαπ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Με τον Γκούντουριτς να κάνει το 71-69 στα 3.9”. Αλλά στο τέλος, ο Κώστας με το τρίποντο της νίκης, «άλωσε» την Πόλη. ΣΛΟΥΚΑΡΟΣ για τρεις και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.