ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πήρε Χ στο νέο του εξοχικό

Ο Ολυμπιακός πήρε παλικαρίσια ισοπαλία απο την ΑΕΚ στην ΟΠΑΠ Αρένα(0-0 ) σε ένα ματς όπου άξιζε να πάρει και τη νίκη  έχοντας πολλές ευκαιρίες  για να  σκοράρει. Κορυφαίοι Ινμπομ-Τζολάκης-Μπακαμπού-Φορτούνης.

Πως ξεκίνησε: Ο Ανιγκό ενίσχυσε τη μεσαία του γραμμή με τριάδα (Ινμπομ-Εμβιλά-Σαμασέκου) ,ενώ στην άμυνα δέσποζε το δίδυμο Μπα -Σωκράτη ,έχοντας στα άκρα Ροντινέι-Ρεάμπτσιουκ ενώ οι Φορτούνης-Μπιελ και Μπακαμπού ήταν η τριάδα μπροστά. Κίπερ ο Τζολάκης.

20 λεπτο αναγνωριστικό

Το πρώτο 20 λεπτό δεν είχε συγκινήσεις. Η ΑΕΚ είχε τη θέληση αλλά ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 21 όταν σε τρανζίσιον, ο Μπιέλ βγήκε απο αριστερά και  έβγαλε  για τον Μπακαμπού που έκανε μερικά βήματα και σούταρε δυνατά αλλά ο Αθανασιάδης πετάχτηκε εξαιρετικά και έδιωξες, κρατώντας το μηδέν.  Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της ,έχοντας πίεση στο κέντρο με την μεγάλη ευκαιρία  να χάνεται τρία λεπτά μετά απο αυτή του Μπακαμπού.

Στάση Τζολάκης

Στο 23′ έπειτα από ασφυκτική πίεση στα καρέ του Τζολάκη, ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Έλληνας κίπερ των ερυθρολεύκων τον σταμάτησε.

Στο 39’ ο Γκαρσία «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ της «ερυθρόλευκης» άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Τζολάκη, αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει. Τελευταία τελική ήταν στο 45+1′ η προσπάθεια του Εμβιλά, έπειτα από κακή απομάκρυνση των κιτρινόμαυρων, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στάση…Αθανασιάδης

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ζοσέ Ανιγκό έκανε την πρώτη του αλλαγή στο ματς, με τον Ντόι να παίρνει θέση του Μπα, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε την άμυνα των Πειραιωτών, ο Ολυμπιακός ωστόσο είχε διπλή ευκαιρία μάλιστα να ανοίξει το σκορ  στο 57΄. Ο Σαμασέκου σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, ο Μπιέλ πήρε το ριμπάουντ και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ..

Σκάκι αλλά σωτήρας Εμβιλά

Ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα με τον Μπακαμπού αλλά ο  Γάλλος συνελήφθη σε θέση οφσάιντ. Οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές , η ΑΕΚ αγχωνόταν όλο και περισσότερο ,πίεσε για το γκολ με την καλύτερη ευκαιρία στο 88 ,όταν ο Γκαρσία σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε από τον Τζολάκη, αλλά ο Εμβιλά απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα οι Ερυθρόλευκοι βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, ο Μασούρας έδωσε στον Κασάμι, αλλά αυτός δεν κατάφερε να εκτελέσει. Στο 90+ ο Λιβάι έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία όταν  συνέκλινε και σούταρε απο δεξιά αλλά το πλασε του δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

MVP: Ο Τζολάκης που ενέπνεε σιγουριά και όλη η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού.

Η Στιγμή: Η απόκρουση του Εμβιλά στο 88 που μπορεί να σημαίνει και ένα ολόκληρο Πρωτάθλημα.

Ο αδύναμος κρίκος:  Ο Παπασταθόπουλος είχε αρκετά θέματα στην άμυνα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (81΄ Ελίασον), Βίντα, Μοχαμάντι, Χατζισαφί, Γιόνσον (61΄ Πινέδα), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (81΄ Φερνάντες), Άμραμπατ (90΄ Ζίνι), Τσούμπερ (46΄ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Σωκράτης, Μπα (46΄ Ντόη), Ρέαμπτσιουκ, Σαμασέκου (76΄ Κασάμι), Εμβιλά, Χουάνγκ (89΄ Βρουσάι), Μπιέλ (65΄ Μασούρας), Φορτούνης, Μπακαμπού (76΄ Ελ Αραμπί).