ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σαν σήμερα ο Ολυμπιακός κατέκτησε 4ο ευρωπαϊκό τίτλο στο πόλο Γυναικών (vid&pic)

Το ημερολόγιο έλεγε 1/5 όταν βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου τα κορίτσια του Ολυμπιακού  επικράτησαν με 7-6 της Ντουναισβάρος στον τελικό της Ευρωλίγκας των γυναικών.

Στην ένατη παρουσία του σε ευρωπαϊκό τελικό, ο Θρύλος κατέκτησε τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο στο πόλο Γυναικών και αναδεικνύεται για 2η φορά πρωταθλητής Ευρώπης, επιστρέφοντας στο θρόνο της κορυφαίας ομάδας της Γηραιάς Ηπείρου, μετά το 2015 όταν είχε κατακτήσει την Ευρωλίγκα επικρατώντας με 10-9 της Σαμπαντέλ στο Παπαστράτειο.

Το μέγεθος της επιτυχίας είναι ανυπέρβλητο, για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη η οποία βρίσκεται σταθερά στην ελίτ του ευρωπαϊκού πόλο, αφού από το 2015 μετράει 4 παρουσίες και με τη φετινή δυο «back2back» στους τελικούς της Euroleague, καθώς τη φετινή σεζόν ξεπέρασε μια σειρά από δυσκολίες που φάνταζαν αξεπέραστες. Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, χωρίς καμία ξένη αθλήτρια, ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε στις ιδιαιτερότητες της φετινής σεζόν, στην οποία διακόπηκε για 4 μήνες αρχικά και δυο φορές το εγχώριο πρωτάθλημα, δεν είχε πολλούς αγώνες αλλά ούτε και τη δυνατότητα να κάνει προετοιμασία.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, ανταγωνίστηκε ομάδες που είχαν ρυθμό από τα πρωταθλήματα τους τα οποία διεξάγονταν κανονικά και τις ξεπέρασε!

Απέκλεισε στη φάση των «8» την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ , ανατρέποντας την ήττα (14-12) στη Βαρκελώνη και με το εντυπωσιακό 10-5 στο Παπαστράτειο, πήρε το εισιτήριο για να βρεθεί στη Βουδαπέστη.

Έφτασε και πάλι μέχρι το τέλος της διαδρομής, νικώντας μέσα στην έδρα τους και τις δυο Ούγγρικες ομάδες. Και σκαρφάλωσε πανάξια στην κορυφή της Ευρώπης.  Πρόκειται για μια τεράστια επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό με τον Ολυμπιακό να γεμίζει υπερηφάνεια τον κόσμο του και όλους  τους Έλληνες.

Η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης!

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα με τη Ντουναϊσβάρος, οι ερυθρόλευκες, με ψυχή, με καρδιά, με απαράμιλλη θέληση για την κατάκτηση του τροπαίου, κάτι που ήταν εμφανές σε ολόκληρο τον τελικό ήταν συγκλονιστικές και στέφθηκαν πανάξια πρωταθλήτριες Ευρώπης.

Οι ψυχωμένες παίκτριες του Χάρη Παυλίδη, πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με την Βάσω Πλευρίτου να σκοράρει το νικητήριο γκολ, 2:39 πριν τη λήξη για το τελικό 7-6, χάρη στο οποίο κατέκτησαν επάξια την πρώτη θέση και το Κύπελλο πρωταθλητριών για το 2021, επιβεβαιώνοντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης!