“Κλειδί” το Καραισκάκη

Οκ .Εχασες από τη Σίτι με 3-0. Λίγοι ήταν αυτοί που περίμεναν να βγάλει ο Ολυμπιακός αντίδραση, κυρίως λόγω του τι κουβαλάει αυτή η ομάδα, αλλά αυτό που ενόχλησε ήταν η εμφάνιση του πρώτου μέρους. Κέρδος και πάλι ο Εμβιλά, αν εξαιρέσεις τον Βιονικό Ματιέ.

Το πρώτο ημίχρονο θύμισε παλιές κακές παθογένειες. Εκεί όπου στα εκτός έδρας ματς κάναμε τον Σταυρό μας, ειδικά με μεγάλες ομάδες, για το τι μπορεί να δούμε και τι μπορεί να πάθει ο Ολυμπιακός που πελαγοδρομούσε.

Για ένα 20- λεπτο το ζήσαμε αλλά μας κακοφάνηκε γιατί είχαμε συνηθίσει αλλιώς την ομάδα. Από κει και πέρα το ημίχρονο “έφυγε” με το 1-0 που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο με τους Αγγλους να έχουν 11 τελικές.

Στην επανάληψη, ο Μαρτίνς έβγαλε τον Ραντζέλοβιτς που σε σε ματς δεν μπορεί και πέρασε τον Μπρούμα, έβγαλε τον αρνητικό Μπουχαλάκη για να βάλει τον Πέπε που κύλησε καλύτερα τη μπάλα .Και ο Εμβιλά βρήκε στήριγμα καθώς και ο Καμαρά κουράστηκε μετά απο ένα σημείο.

Η ομάδα πίεσε, ψηλά δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες για γκολ αγχώνοντας τον Γκουαρντιόλα, ωστόσο οι δύο πιο κρίσιμες φάσεις μου κάθονται στο λαιμό. Η μία είναι η φάση του Χολέβα στο 74 που αντί να ψάξει τον Ελ Αραμπί έκανε κάτι μτξ σέντρας-σουτ αλλά και ένα λεπτό πριν το 2-0 η ατολμία του Μπρούμα να σουτάρει και ας πήγαινε όπου να ναι με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Μία απο τις δύο φάσεις να παιζόταν σωστά ο Ολυμπιακός θα είχε σκοράρει. Τι θα γινόταν μετά ουδείς ξέρει. Yπάρχει και η φάση του Βαλμπουεννά αλλά δεν την βρήκε “γεμάτα” τη μπάλα μάλλον γιατί δεν περίμενε την εξέλιξη της φάσης.

Εν συνεχεία τα πράγματα είναι γνωστά.  Χεσούς-Κανσελά και 3-0 και τον Ολυμπιακό να φεύγει με μία βαριά ήττα.

Το ματς στο Καραϊκάκη, πάντως, θα είναι διαφορετικό. Θα περιμένω ένα Ολυμπιακό που θα σεβαστεί μεν αλλά θα είναι πολύ πιο τολμηρός στο παιχνίδι του γιατί θεωρώ πως μπορεί να κερδίσει πράγματα εντός έδρας από μία ίσως πιο χαλαρή Σιτι . Με τον Μπα να έχει επιστρέψει κανονικά και τον Καμαρά πιο έτοιμο. Μακάρι να κυλήσουν τα πράγματα καλά μέχρι τότε ,αλλά και γιατί όχι το Μαρσέιγ-Πόρτο να λήξει ισόπαλο.  Εννοείται πως και το ματς στην Μασσαλία είναι κρίσιμο ,ειδικά αν οι Γάλλοι χάσουν και από την Πορτο.Με νίκη των Γάλλων  το ματς Μαρσέιγ Ολυμπιακός θα είναι ΤΕΛΙΚΟΣ!