Όρθιοι και μάγκες απέναντι στα “τσεκούρια” του Ισραήλ

Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την Μπερ Σεβά. Στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν κατά την περίοδο της προετοιμασίας τους στην Πολωνία, οι “ερυθρόλευκοι” παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με τον Ντουρμισάι βρέθηκαν να χάνουν 2-1 αλλά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά γράφτηκε ο επίλογος στο δεύτερο φιλικό. Μόνο… φιλικό δεν θα το χαρακτήριζε κανείς, αφού οι ανεκδιήγητοι Ισραηλινοί “τσεκούριαζαν” με κάθε ευκαιρία τους ερυθρόλευκους εβρισκόμενοι εκτός τόπου και χρόνου.

Χωρίς πρόβλημα αποχώρησε ο Ομάρ Ελαμπντελαουί μετά από σκληρό μαρκάρισμα.

Το παιχνίδι:

Κάτω από τα δοκάρια παρατάχθηκε ο Σα με το κεντρικό αμυντικό δίδυμο να αποτελείται από τους Μπά και Βούκοβιτς. Αριστερό μπάκ ξεκίνησε ο Κούτρης και δεξιά ο Ομάρ Ελαμπντελαουί .

Στα χαφ είδαμε για πρώτη φορά το δίδυμο Τοροσίδη – Σουρλή, δεκάρι τον μαέστρο της ομάδας, Κώστα Φορτούνη, αριστερά τον Ποντένσε δεξιά τον Μασούρα και στην κορυφή της επίθεσης τον Φιορίν Ντουρμισάι.

Το μάτς:

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αρκετά δραστήριος νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση. Με δεδομένο ότι οι διεθνείς… πήραν θέση στο βασικό σχήμα και με επίσης δεδομένο το ότι οι περισσότεροι ήταν ίδιοι με πέρσι, άρχισαν τα… όμορφα κυρίως από δεξιά. Ομάρ και Ποντένσε πολύ γρήγορα έδειξαν τις διαθέσεις τους αρχίζοντας τις συνεργασίες. Μία εξ’ αυτών μάλιστα παραλίγο να καταλήξει και σε γκολ, όταν μετά από ενέργεια του Ομάρ και μεταβίβαση του Ποντένσε στο Φορτούνη, ο Θεσσαλός άσσος σέντραρε από δεξιά και ο Νορβηγός που είχε περάσει στην περιοχή έπιασε ένα γυριστό που κατέληξε άουτ.

Όλα αυτά έγιναν στο 10ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να προσπαθεί να φτιάξει το παιχνίδι του με ωραίο τρόπο τόσο από το κέντρο όσο και από τα πλάγια.

Το… καλό ήρθε στο 29ο προς 30ο λεπτό. O νεοαποκτηθείς από τον Πανιώνιο επιθετικός, Φιορίν Ντουρμισάι, πέτυχε ένα όμορφο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Ποντένσε βρέθηκε για πρώτη φορά στην αριστερή πλευρά και με μία σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ντουρμισάι, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0 στην αναμέτρηση.

Η χαρά των ερυθρολεύκων όμως δεν κράτησε πολύ αφού μετά από τέσσερα λεπτά, οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν σε 1-1. Σε μία στιγμή αδράνειας στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μπεν Σαχάρ εκμεταλλεύτηκε μία ωραία ασίστ και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σα για το 1-1.

Από κει και ύστερα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δουλέψουν κάποια πράγματα στο γήπεδο με αποτέλεσμα να μην δούμε αρκετές φάσεις μπροστά στις εστίες των δύο πορτιέρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτίνς δεν θέλησε να αλλάξει κάτι πέρα από το γεγονός ότι είχε περάσει από το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό τον Βαλμπουενά, με την σέντρα. Έτσι η ομάδα συνέχισε ως είχε με τον Γάλλο αντί του Ποντένσε.

Στο 60ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ αφού η Μπερ Σεβά πέτυχε δεύτερο τέρμα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνας η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού και ο Νάιντζελ Χάσελμπάινκ εξέθεσε τους αμυντικούς αποφεύγοντάς τους με ωραίες προσποιήσεις για να κάνει το 2-1 με σουτ στη δεξιά γωνία του Σα που δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Στο 65ο οι Ισραηλινοί και συγκεκριμένα ο Μπεν Μπίτον έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα πάνω στον Ομάρ για κόκκινη κάρτα, εμμένοντας στο σκληρό παιχνίδι που από την αρχή πηγαν να παίξουν. Σε εξωφρενικό σημείο μάλιστα, αφού οι περισσότεροι εξ’ αυτών βρίσκονταν εκτός τόπου και χρόνου δίχως να αντιλαμβάνονται το φιλικό χαρακτήρα προετοιμασίας.

Είναι χαρακτηριστικό πως ακόμα και ο Μαρτίνς μετά από κεινη τη φάση δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να “ηρεμήσει” τους παίκτες του, με το μόνο αποτέλεσμα να αποσύρει τον Ομάρ για καθαρά προληπτικούς λόγους.

Ως ελάχιστη αποζημίωση για τα… τσεκουριάσματα των Ισραηλινών και τα τραβήγματα στις φανέλες των ερυθρολεύκων ήταν το πέναλτι στο 90ο λεπτό που καταλόγισε ο ανεκδιήγητος διαιτητής που δέχθηκε τα σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Ματιέ Βαλμπουενά πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.