ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός: Καλό τεστ με Δούκα

Μια ακόμα νίκη για το Θρύλο στην προετοιμασία. Καθώς στο έβδομο ματς της preseason, ο Κυπελλούχος Ελλάδας επικράτησε 33-28 του Δούκα, στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ. Ειδικότερα, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο μέρος και σημείωσαν άλλο ένα νικηφόρο αποτέλεσμα. Ολυμπιακός: Καλό τεστ με Δούκα.

Καλό τεστ με τον Δούκα

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ολυμπιακού ήταν μπροστά στο σκορ, στο πρώτο μισό του ημιχρόνου. Καθώς κατάφερε με τον Σλίσκοβιτς να προηγηθεί 7-4. Αν και ο Σάββας πέτυχε το 12-10, η ομάδα του Δούκα αντέδρασε. Έτσι τα Εκπαιδευτήρια κατάφεραν να προηγηθούν 13-12. Αλλά ο Θρύλος βρήκε τον τρόπο, μέσα από την άμυνά του και προσπέρασε 16-15 με τον Σάββα. Επίσης ο Μιχαηλίδης σημείωσε το τελευταίο γκολ του πρώτου ημιχρόνου (17-15).

Ο Ολυμπιακός νίκησε

Επιπλέον, στις αρχές του δευτέρου μέρους τα δύο γκολ του Κανδύλα έκαναν το σκορ 20-17 για τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, η διαφορά δεν έμεινε στα τρία γκολ. Ειδικότερα με τους Τζίμπουλα και Τζηρά να σκοράρουν, ο Θρύλος έκανε επί μέρους 6-1 για να προηγηθεί με +8 (28-20) με τον Κάβτσιτς. Όμως εκεί υπήρξε μια χαλάρωση στην επίθεση. Διότι έγιναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα ο Δούκας να μειώσει σε 28-25. Αν και ο Τζηράς έδωσε λύση (29-25), τα Εκπαιδευτήρια μείωσαν στο γκολ (29-28). Αλλά στην τελική ευθεία του ματς ο Θρύλος έκανε σερί 4-0 και επικράτησε τελικά 33-28. Ολυμπιακός: Καλό τεστ με Δούκα.