ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο πρωταθλητής επέστρεψε

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά στο πρωτάθλημα με νίκη επί της ΑΕΚ. Να θυμίσουμε ότι είναι ο πρώτος αγώνας για το νέο έτος μετά την διακοπή των Χριστουγέννων και τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ, θέλοντας ξεκάθαρα τον αγώνα, μετά την μεγάλη διακοπή αγχώθηκε. Ευτυχώς, μόνο στο πρώτο σετ όπου και έχασε 25-23 στις λεπτομέρειες.

Το δεύτερο σετ και με τον αέρα που είχε ο πρωταθλητής Ελλάδας το μετέτρεψε σε ρόλο για έναν αφού σε κάποια στιγμή προηγήθηκε και με εννέα πόντους. Το σετ έκλεισε υπέρ των ερυθρολεύκων με 17-25.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με αμείωτους ρυθμούς και στο τρίτο σετ όπου με ευστοχία στην επίθεση και χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στην ΑΕΚ κατέκτησε και το 3σετ με 20-25.

Και στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό του παιχνιδιού καθώς το κατέκτησε εύκολα με 18-25 παίρνοντας και την 40η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα σετ:1-3 σε 1:37,  25-23 (25′), 17-25 23′), 20-25 (25′), 18-25 (24′)