Ανεβάζει στροφές ο μπασκετικός Θρύλος

Μετά το σαββατιάτικο ματς προετοιμασίας με το Λαύριο, την Τρίτη ο Ολυμπιακός έδωσε ένα ακόμα. Με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο βοηθητικό του ΣΕΦ και ήταν, επίσης, νικηφόρα για τους «ερυθρόλευκους» με 87-58. Ανεβάζει στροφές ο μπασκετικός Θρύλος.

Ο Ολυμπιακός ανεβάζει στροφές

Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας διεξήχθη παρουσία του προέδρου της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη Αγγελόπουλου. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο. Αφενός σημείωσαν μόλις 34 πόντους. Από την άλλη, επέτρεψαν στην ομάδα της Πάτρας να σκοράρει 31. Όλα, όμως, άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε στροφές.

Στην επίθεση άνοιξε το ρυθμό και πέτυχε 33 πόντους. Από την άλλη, αμυντικά η ομάδα λειτούργησε καλά διότι κράτησε τους Πατρινούς στους 11. Η εικόνα της 3ης περιόδου ήταν αυτή που καθόρισε και τη διαφορά ουσιαστικά, διότι το επί μέρους σκορ στην 4η ήταν 20-16. Ανεβάζει στροφές ο μπασκετικός Θρύλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-31, 67-42, 87-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 10(3), Κάνναν 3(1), Νικολαϊδης 5(1), Κολοβέρος 2, Πάπας 13(1), Οικονομόπουλος 4, Τσαλμπούρης 4, Μπολομπόι 11, Πίτερς 14(1), Μπλακ 11, ΜακΚίσικ 10(2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Καράμπελας 9, Τζόουνς 10, Γκρίφιν 7, Καλχούν 17, Μαστρογιαννόπουλος 2, Βισσαρίου, Μίσκοβιτς 3, Ντέιβις 6, Μπόγρης 4, Σίλα.