Ο Θρύλος είναι εδώ!

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, που είχε να δείξει καιρό στον κόσμο του, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βαλένθια με 89-63 δείχνοντας ότι στον “ερυθρόλευκο Πλανήτη” υπάρχει ζωή..Εξαιρετικοί, Σπανούλης-Πρίντεζης-Κουζμίνσκας-Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου, ουσιαστικός ο Κόνιαρης.

Το ματς: Ο Κεμζούρα ξεκίνησε πεντάδα με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ με  σκοπό να υπάρχει ενισχυμένη περιφέρεια και δημιουργία, αλλά και καλή άμυνα.  Το 11-0   των πρώτων δύο λεπτών κατέδειξε του λόγου το αληθές με τους Πειραιώτες να βγάζουν απίστευτη ενέργεια. .

Το Rotation   με τις αλλαγές και η ευστοχία, έξω απο τα 6.75 των Ισπανών άρχισαν να φέρνουν ισορροπία στο παιχνίδι (17-14), ωστόσο ο Ολυμιακός άρχισε να βερίσκει λύσεις από τον Κουζμίνσκας. Ο Λιθουανός με 7 πόντους ήταν σημείο κλειδί για να διατηρούν οι Πειραιώες το προβάδισμα που βρήκε το σκορ  στο 31-22 με δύο βολές του Πάντερ.

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑ

Στην  δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ακόμα πιο δυνατός  και με τον Κουζμίνσκας να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση αλλά και τον Μιλουτινοφ να μετατρέπεται σε σούπερ επιθετικό όπλο, ενώ μάζευε και επιθετικά ριμπάουντ σαν σταφύλια   έφερε ένα επιμέρους  23-8  για το 54-30 του πρώτου μέρους που σφραγίστηκε με τρίποντο του Παπανικολάου.

ΜΕΤΡΙΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να τα …σπάνε στο πρώτο τρίλεπτο(0-3), αλλά οι αλλαγές του Κεμζούρα στην περιφέρεια  με Μπόλντγουιν και Πάντερ επέφεραν κανονικότητα και ένα Ολυμπιακό  που άρχιζε και πάλι να βγάζει τις αρετές που είχε στις δύο πρώτες περιόδους.  Φαντασία -δημιουργία -καθαρό μυαλό και  η τρίτη περίοδος (72-44).

Και η τέταρτη περίοδος  συνέχιζε να βγάζει γούστα για τον Ολυμπιακό που συνέχιζε να είναι εντυπωσιακός και να χαρίζει θέαμα στον κόσμο παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης έγινε αλλάγή επτά λεπτά πριν απο το τέλος και ο Κεμζούρα δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα εν όψει της συνέχειας και τους 7000 φίλους της ομάδαςν α ααποθεώνουν..