ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ο Σγουρόπουλος ξανά πρωταθλητής Ελλάδας

Ακόμα μια διάκριση για τον Γιάννη Σγουρόπουλο. Καθώς ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού διατήρησε τον τίτλο του. Πιο συγκεκριμένα, για τρίτη σερί χρονιά κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στο Απλό Ανδρών. Διότι πήρε τον τίτλο στην πετυχημένη διοργάνωση που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο «Ολυμπιονίκης Νίκος Γραμματικός», στη Σαλαμίνα. Καθώς στον τελικό κατέβαλλε με 4-2 σετ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο του Παναθηναϊκού. Ο Σγουρόπουλος ξανά πρωταθλητής Ελλάδας.

Μεγάλη νίκη και πρωταθλητής ο Σγουρόπουλος

Στο απλό ανδρών έφτασαν στον τελικό τα δύο πρώτα φαβορί. Δηλαδή ο Γιάννης Σγουρόπουλος και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος. Ειδικότερα, ο Σγουρόπουλος (Νο 1) βρέθηκε πίσω 0-1 και 7-10 στο 2ο σετ. Αλλά γύρισε την κατάσταση με πέντε πόντους στη σειρά. Μιας και αυτή η ισοφάριση ήταν το πρώτο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Στη συνέχεια, ο τετράκις πρωταθλητής Ευρώπης του απλού σε Εφήβους και Νέους Άνδρες απέκτησε μετά το προβάδισμα. Όμως δέχτηκε την ισοφάριση από τον αριστερόχειρα Κωνσταντινόπουλο, για το 2-2 σετ.

Επιπλέον, κρίσιμο ήταν και το ισορροπημένο 5ο σετ. Όταν ο Σγουρόπουλος είχε την τελευταία μπάλα, επικράτησε ξανά στην παράταση. Μετά στο 6ο σετ κράτησε με σωστές επιλογές τη μικρή διαφορά, που δημιούργησε. Για να επικρατήσει 4-2 μετά από σπουδαίο ματς 46 λεπτών (5-11, 12-10, 11-7, 6-11, 12-10, 11-8). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού πήρε χρηματικό έπαθλο 1.000 ευρώ.

Απίστευτο ματς Ρηνιώτη – Γιώργο Κωνσταντινόπουλου!

Λοιπόν, άκρως εντυπωσιακός ήταν και ο αμφίρροπος προημιτελικός ανάμεσα στον Τάσο Ρηνιώτη και τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο (σ.σ.: έληξε 3-2). Αξιοσημείωτες ήταν οι ανατροπές κατά τη διάρκειά του. Μιας και ο τελικός νικητής ήταν μπροστά με 2-1 σετ και 9-2 στο 4ο σετ. Όμως, ο αθλητής του Παναθηναϊκού έκανε εντυπωσιακό come back. Λοιπόν, όχι μόνο ισοφάρισε στην παράταση. Αλλά προηγήθηκε 3-0 στο 5ο σετ.

Ωστόσο, στη συνέχεια ο αθλητής του Ολυμπιακού από τη Σαλαμίνα γύρισε την κατάσταση. Διότι πήρε πέντε συνεχόμενους πόντους (5-3) και έφτασε στη νίκη. Επιπλέον, ο νικητής Σγουρόπουλος νίκησε στους «32» τον Σάββα Βατσακλή (Αθηνά Μαγκουφάνας) με 3-0 σετ. Μετά στους «16» τον Νίκο Αντωνιάδη (Παναθηναϊκός) με 3-1. Κατόπιν, στα προημιτελικά τον Αλέξανδρο Μαδέση (ΑΕΚ) με 3-0, ενώ στα ημιτελικά τον Τάσο Ρηνιώτη (Ολυμπιακός) με 4-2, αντίστοιχα.