Ο Σάσα «έσωσε» το αήττητο

Φανερά κουρασμένος, αλλά και… άτολμος σε πολλά σημεία του ματς, ο κακός Ολυμπιακός κινδύνεψε να ηττηθεί στη Ρόδο. Όμως, στο φινάλε του ματς τα έκανε όλα σωστά. Δύο καλές άμυνες και ενδιάμεσα ένα μεγάλο τρίποντο από τον Βεζένκοφ, για τη νίκη 80-79 κόντρα στον Κολοσσό. Ο Σάσα «έσωσε» το αήττητο.

• MVP: Σάσα Βεζένκοφ. Τα έκανε όλα. Στην επίθεση 33 πόντους (7/10τρ.), στην άμυνα ακόμη και κόψιμο για τη νίκη στη Ρόδο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας που είχε ο Θρύλος έναντι του Κολοσσού, +13% στα δίποντα και +1% στα τρίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Σλούκας. Ο πολύπειρος γκαρντ ήταν σε κακή ημέρα με 4 πόντους (1/3 σουτ), αλλά και 5 λάθη!
  • THE POINT: Η αναλογία ασίστ/λαθών στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει 14/6 και τον Κολοσσό 10/7, αντίστοιχα.

Αντέδρασε στο φινάλε

Ό,τι έπαθε στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός το αντιμετώπισε και στη Ρόδο. Ειδικότερα ως το 5′. Καθώς στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ. Έτσι προηγήθηκε 5-0 και 10-6. Το δεύτερο πρόβλημα ήταν η αντιμετώπιση του Γιαννόπουλου (11π.). Μετά τις βολές του Βεζένκοφ (6′) η ομάδα της Ρόδου έκανε 7-2 και βρέθηκε στο 17-10 (8′). Αλλά στα τελευταία 149 δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 13-5 γύρισαν το ματς. Μιας και με τα τρίποντα των Κάνααν και Σάσα (11π.) έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα.

Χωρίς ένταση

Η δεύτερη περίοδος, ωστόσο, έδειξε ακόμη πιο έντονα το πρόβλημα του Ολυμπιακού. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς σκορ για 3:37! Οι Ροδίτες το εκμεταλλεύτηκαν και με επί μέρους 7-0, προηγήθηκαν 36-29. Ο Θρύλος έκανε 6 λάθη στην περίοδο, διπλάσια από την πρώτη. Επίσης, είχε μόλις 3/11 σουτ (1/3διπ., 2/8τρ.). Οι πέντε σερί πόντοι του Παπανικολάου έριξαν τη διαφορά (36-34, 18′), πριν ο Κατσίβελης διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου. Μόλις 11 πόντοι στην περίοδο και προβάδισμα του Κολοσσού, απόρροια και των παραπάνω επιθετικών του ριμπάουντ (8 με 3).

Βεζένκοφ on fire

Η άνοδος επιθετικά του Βεζένκοφ ήταν το στοιχείο που καθόρισε το τρίτο δεκάλεπτο. Καθώς στο διάστημα αυτό ο κορυφαίος φόργουορντ στην Ευρώπη πέτυχε 16 πόντους. Ωστόσο, είχε… αντίπαλο. Μιας και ο Ντίξον (12π.) έδωσε λύσεις με τα μακρινά του σουτ. Αν και οι Ροδίτες προηγήθηκαν με +9 (46+37, 22′), ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πλησίασε στον πόντο με τον Παπανικολάου (55-54, 28′). Αλλά στο τέλος του δεκαλέπτο, ο Γιάνγκ με 4 πόντους, κράτησε το +3 για τον Κολοσσό.

«Έσωσε» το αήττητο

Στην εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου η μπάλα πέρασε μέσα σε ρακέτα. Εκεί, ο Μπλακ ήταν αποτελεσματικός (63-65), αλλά ο Κολοσσός συνέχισε να βρίσκει λύσεις. Ειδικά με τον Μορέιρα (72-67, 34′). Ο Βεζένκοφ συνέχισε το… ρεσιτάλ του (30π., 72-70, 35′). Ο κομβικός Μπλακ με διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά (73-74, 38′), ενώ ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε… αέρα στον Θρύλο (73-77), 134” πριν το τέλος. Όμως, ο Κολοσσός με δύο σερί τρίποντα πήρε το προβάδισμα ξανά (79-77), 1:25 για το τέλος. Δύο εξαιρετικές άμυνες του Λαρεντζάκη δεν επέτρεψαν στον Κολοσσό να κάνει επίθεση. Έτσι, με το τρίποντο του Βεζένκοφ στα 6”, ο Θρύλος έφυγε νικητής από τη Ρόδο. Ο Σάσα «έσωσε» το αήττητο

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80.