Πάλεψε ΣΑ(ν) Λιοντάρι

Ο Ολυμπιακός πάλεψε πολύ να φύγει αλώβητος απο το Μόναχο, είχε τον Σα σε καταπληκτική ημέρα, αλλά ο Λεβαντόφσκι στη μία και μοναδική φορά  που του δόθηκε η ευκαιρία να σκοράρει τιμώρησε τους Πειραιώτες που έκανε μόλις μία ευκαιρία στο ματς. Με τον Πέρισιτς στο 89 να “τελειώνει” και τυπικά το παιχνίδι  για το τελικό 2-0. .Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σα, καλή  η παρουσία των Σεμέδο, Γκιγέρμε.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς επεφύλασσε έκπηξη στον Φλικ βάζοντς τον Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα, ποντάροντας στα επιθετικά ξεσπάσματα του Σέρβου. Κατα τα άλλα , ο Σα κάτω απο τα δοκάρια με Ομαρ-Σεμέδο-Μεριά και Τσιμίκα τετράδα στην άμυνα. Μπουχαλάκη -Γκιλιέρμε και Καμαρά τριάδα στα χαφ, τον Ποντένσε αριστερά, τον Λαζαρ δεξιά και φορ τον Γκερέρο.

Το ματς:  Σε όλο το παιχνίδι η Μπάγερν ήταν αυτή που κρατούσε τη μπάλα , δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να πάρει τη μπάλα με τους παίκτες του Μαρτίνς  να μην μπορούν να δημιοργήσουν. Η μοναδική φορά που το έκαναν σε όλο το ματς ήταν με την ωραία πάσα του Γκερέρο στον Ραντζέλοβιτς που βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε πλεονεκτική θέση, αλλά έκανε κακό τελείωμα.

ΣΑ ΑΝΙΚΗΤΟΣ

Ο Ολυμπιακός κράταγε το μηδέν, παρά την πίεση της Μπάγερν,με το τελευταίο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Βαυαρούς αγριεμένους και τον Σα σε ετοιμότητα. Πρώτα στο 35, στο σουτ του Κομάν και ένα λεπτό αργότερα σε προσπάθεια του Μίλερ.  Η πρώτη ενέργεια του Πορτογάλου κίπερ είχε καταγραφεί στο 5, σε σουτ του Γκορέτσκα ,με τον κίπερ του Ολυμπιακού να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα.

Με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι σε κεφαλιά του Παβάρ.

Και στο Β ημίχρονο, η Μπάγερν  συνέχισε να προσπαθεί επιθετικά ,αλλά ο Σα είπε όχι σε κεφαλιά του Γκορέτσκα στο 50 ,αλλά και 11 λεπτά αργότερα σε σουτ του Κομάν.

Ο Μαρτίνς έβγαλε τον Ραντζέλοβιτς  για τον Μασούρα  αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να  βγάει επιθετικές προσπάθειες.

ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ 69

Στο 69 ήρθε η δικαίωση για την Μπάγερν. Με τον Κομάν να βγάζει σέντρα απο τα δεξιά και τον Λεβαντόφσκι με ένα χάιδεμα της μπάλας να τη στέλνει στα δίχτυα.. Ο Μαρτίνς έββαλε και τον Βαλμπουενά για τον Μπουχαλάκη αλλά και τον Ελ Αραμπί ,τίποτα όμως δεν άλλαξε. Η Μπάγερν ,πιο απελευθερωμένη ήθελε να βάλει και άλλο γκολ και το κατάφερε με τον Πέρισιτς ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Ο MVP: Ο Σα ήταν απλά συγκινητικός…

Η Στιγμή:  Το γκολ της Μπάγερν στο 69

Ο αδύναμος κρίκος: Η καή επιθετική λειτουργία και το γεγονός ότι η μεσαία γραμμή δεν κράταγε τη μπάλα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Παβάρ, Μαρτίνες, Λεβαντόφσκι, Γκορέτσκα (82′ Τολισό), Ντέιβις, Γκνάμπρι (88′ Πέρισιτς), Μίλερ, Αλάμπα, Κομάν (90+ Κουτίνιο) και Κίμιχ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71′ Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε (79′ Ελ Αραμπί), Ομάρ, Μεριά, Τσιμίκας και Ραντζέλοβιτς (61′ Μασούρας).