Ο Ολυμπιακός ΝΙΚΗΣΕ ξανά τον πελάτη

Επειδή κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει. Λοιπόν σε όλα τα σημαντικά φετινά ματς του Θρύλου με τον ΠΑΟ, η κατάληξη είναι η ίδια. Δηλαδή ο Ολυμπιακός νικητής. Επομένως δεν θα άλλαζε αυτό στον πρώτο τελικό. Καθώς ο ψυχωμένος πρωταθλητής έκανε break στο ΟΑΚΑ. Ειδικότερα η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιζε εξαιρετικά, παρά τη σημαντική απουσία του Φαλ. Έτσι κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και αυτό έκανε τη διαφορά για τη νίκη 89-84. Επομένως πήρε στα χέρια του, το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει του δεύτερου τελικού στο ΣΕΦ (7/6, 21:30). Ο Ολυμπιακός ΝΙΚΗΣΕ ξανά τον πελάτη.

• Ο MVP: Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ έπαιξε και για τον Φαλ με τεράστια εμφάνιση, καθώς είχε 12π., 13ρ., 3ασ. και 3κοψ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Εκπληκτικό το στατιστικό με τους πόντους από δεύτερες επιθέσεις, καθώς ο Θρύλος είχε 21-7 με 11-10 επιθετικά ριμπάουντ!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μάριους Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός γκαρντ είχε μόλις 6 πόντους με 2/4 σουτ στα 14:02 που έπαιξε στον πρώτο τελικό.
  • THE POINT: Το πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα λειτούργησε ιδανικά, καθώς οι πόντοι μέσα στη ρακέτα ήταν 40-24 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Δύναμη… αέρος

Πράγματι, ο Θρύλος άρχισε τον πρώτο τελικό με 2/2τρ. από τον Πίτερς για το 0-6 (3′). Επιπλέον, ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν «ζεστός» (8π.) για το +8 (5-13, 6′) του Ολυμπιακού. Όμως και ο Μιλουτίνοφ έκανε μεγάλη δουλειά (7π., 5ρ.) και με γκολ-φάουλ έκανε το 9-18 (8′). Ωστόσο η είσοδος του Σλούκα και το επιθετικό του κρεσέντο με 2/2τρ. άλλαξε τις ισορροπίες. Για να κλείσει το δεκάλεπτο με 17-19. Ειδικότερα σημαντικός παράγοντας στην πρώτη περίοδο ήταν τα παραπάνω ριμπάουντ του Θρύλου (+4, με +2 επιθετικά).

Κυριαρχία στη ρακέτα

Αλλά με το τρίποντο του Ναν, το επί μέρους του ΠΑΟ έφτασε στο 11-1 για το 20-19. Όμως το ματς είχε έντονο ρυθμό. Ωστόσο υπήρχε μια σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Δηλαδή οι «πράσινοι» συνέχισαν να ψάχνουν τα μακρινά σουτ. Αντίθετα, ο Μπαρτζώκας επέλεξε να παίξει μέσα στη ρακέτα. Ειδικότερα όταν έβαλε δίδυμο ψηλών τους Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ. Κομβικοί ήταν επίσης οι Γκος και ΜακΚίσικ. Μετά το 28-25 με το τρίποντο του Μήτογλου (14′), ο Θρύλος έκανε επί μέρους 15-3. Καθοριστικοί οι δύο Αμερικανοί, αλλά και ο Σέρβος φόργουορντ για το 31-40 (18′). Επίσης, ο «Μίλου» έστειλε τη διαφορά στους 10 (34-44, 19′), για να κλείσει το ημίχρονο 37-46. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Θρύλος είχε 28-8 πόντους μέσα στη ρακέτα, αλλά και 14-0 από δεύτερες επιθέσεις!

Το μέταλλο του Ολυμπιακού!

Βέβαια, ο Ολυμπιακός έχει πολλούς τρόπους για να κάνει επίθεση. Έτσι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Γουόκαπ. Μιας και ο γκαρντ του Θρύλου πέτυχε 7 πόντους ως το 23′. Το αποτέλεσμα ήταν το +14 για τους πρωταθλητές (41-55) με 2/2 βολές του. Αντίθετα, οι «πράσινοι» ήταν εν μέρει μονοδιάστατοι, καθώς έπαιρναν σκορ από Λεσόρ και Ναν. Ωστόσο, τα τρίποντα των «πράσινων» ήταν αυτά που τους έδωσαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς. Για να φτάσουν στο 56-59 με τον Χουάντσο (28′). Όμως εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +10 (56-66) μετά τις 2/2 βολές του Γκος (0,4”).

ΝΙΚΗΣΕ ξανά τον ΠΕΛΑΤΗ!

Αν και η κούραση αυτή την εποχή είναι μεγάλη για όλες τις ομάδες, ο Ολυμπιακός δεν σταματά να παίζει άμυνα. Καθώς κράτησε τον ΠΑΟ στον έναν πόντο, στα πρώτο 140 δευτερόλεπτα του τέταρτου δεκαλέπτου. Για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Παπανικολάου για το +15 (57-72, 33′). Επίσης είχε τεράστιο ενδιαφέρον πώς ως το 7:09 τα φάουλ στην περίοδο ήταν 5 για τον Ολυμπιακό και 0 για τον Παναθηναϊκό! Αν και οι «πράσινοι» μείωσαν στους 11 (61-72, 34′), ο Θρύλος διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμα (63-77, 36′). Όμως, ξανά οι γηπεδούχοι πίεσαν και με επί μέρους 7-1 μείωσαν 74-80 (39′). Για να βάλει 2/2 βολές ο ΜακΚίσικ στα 50” (74-82). Παρόλα αυτά, ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 80-85 στα 13” και με τρίποντο και φάουλ σε 84-87 στα 2,8”. Μετά, ο Γουόκαπ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-89. Ο Ολυμπιακός ΝΙΚΗΣΕ ξανά τον πελάτη

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.