ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νέα ισοπαλία για την Φερεντσβάρος

Ένα ακόμα ματς τον τελευταίο καιρό όπου η αντίπαλος του Ολυμπιακού, στα ημιτελικά του EHF European Cup, δεν νικά! Καθώς το βράδυ της Τετάρτης έμεινε στο 30-30, στην έδρα της ΝΕΚΑ. Πιο συγκεκριμένα, η γηπεδούχος ομάδα είναι στην 11η θέση του ουγγρικού πρωταθλήματος. Νέα ισοπαλία για την Φερεντσβάρος.

Η κατάσταση της Φερεντσβάρος

Λοιπόν, η αντίπαλος του Θρύλου δεν είναι σε καλή κατάσταση. Καθώς στο τελευταία ματς, έχει νικήσει μόνο την Πλερ που είναι μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού! Αντίθετα, στα άλλα πέντε έχει απολογισμό τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Επιπρόσθετα την Τετάρτη, έμεινε στο 30-30, στην έδρα της ΝΕΚΑ. Για την ακρίβεια στο πρώτο ημίχρονο, η αντίπαλος του Ολυμπιακού είχε πολλά θέματα.

Το αποτέλεσμα ήταν το -4 (15-11) που βρέθηκε πίσω στο σκορ, για να πάει στα αποδυτήρια με -3 (18-15). Κατόπιν, στο 50ό λεπτό η Φερεντσβάρος κατάφερε να ισοφαρίσει 26-26. Βέβαια, τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε. Καθώς η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 30-30. Έτσι θα έρθει στην Αθήνα η ουγγρική ομάδα. Καθώς ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία, μετά το 28-28 με το Θρύλο στον πρώτο ημιτελικό της Βουδαπέστης. Επομένως ο Ολυμπιακός μπορεί να εκμεταλλευτεί το momentum, για να πετύχει μια μεγάλη νίκη. Ώστε να περάσει για πρώτη φορά στην ιστορία του, στον τελικό μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Νέα ισοπαλία για την Φερεντσβάρος.