ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο αλύγιστος Ολυμπιακός «βλέπει» τελικό!

Αν υπάρχει κάτι που χαρακτηρίζει την φετινή ομάδα του Ολυμπιακού, αυτό είναι το μέταλλό της! Διότι ακόμα και σε μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Φερεντσβάρος, δεν έχασε! Μιας και ο Θρύλος πήρε ισοπαλία 28-28 στον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Διότι, με τον κόσμο στο πλευρό τους, το Σάββατο 27 Απριλίου (16:30) μπορούν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση. Ο αλύγιστος Ολυμπιακός «βλέπει» τελικό!

• Ο MVP: Μίχα Κάβτσιτς. Σε ένα τόσο σημαντικό ματς, ο Σλοβένος πίβοτ έκανε τη διαφορά (7 γκολ)!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αντίδραση του Ολυμπιακού στο 21-24 και το σερί 4-0 που τον έβαλε μπροστά με 25-24 (52:30).
  • ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Από το 27% στο πρώτο μέρος, ο Θρύλος είχε 52% στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο!
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκοι» οδήγησαν, στο δεύτερο μισό του ματς, τον Ούγγρο γκολκίπερ μόλις σε 19% στις επεμβάσεις.

Ολυμπιακός: Έδειξε χαρακτήρας

Πράγματι, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν καλά το ματς. Καθώς ως το 6′ είχε προβάδισμα. Διότι άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Πασσιά (2:05), ενώ ο Κάβτσιτς έκανε το 2-3 (5:21). Ωστόσο, ο Θρύλος μπλόκαρε επιθετικά για σχεδόν 7 λεπτά. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί πίσω με 5-3 (9:29). Αλλά με Σάββα (12:03) και Βίντα (12:40) ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5. Επίσης, η Φερεντσβάρος βρέθηκε ξανά με προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα με +3 (8-5, 16:06), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Κάβτστς να δίνει λύσεις από τη θέση του πίβοτ μείωσε 9-8 (20:56). Παρότι οι Ούγγροι πήγαν ξανά τη διαφορά στα 3 γκολ (13-10, 26:04) με τον Ίμρε, ο Σάββας (28:23) διαμόρφωσε το 13-11 του ημιχρόνου.

Αλύγιστος και στη Βουδαπέστη

Επιπλέον, η «μάχη» είχε και συνέχεια. Διότι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έδειξε το μέταλλό του! Κατά συνέπεια, με τον Σάββα να ανεβάζει… στροφές στην επίθεση πλησίασε σε 14-13 (31:54), ενώ ο Κάβτσιτς έκανε το 16-15 (35:07). Στη συνέχεια, μετά το 18-15, Σλίσκοβιτς (37:05) και Παπαβασίλης (37:35) έφεραν το Θρύλο στο γκολ ξανά (18-17). Επιπλέον, ήταν φανερό πώς παρά το σκληρό παιχνίδι των Ούγγρων, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν δυνατά μέσα στο ματς.

Παρότι για ακόμα φορά βρέθηκαν πίσω με 3 γκολ (24-21, 46:36) ο Ολυμπιακός «απάντησε» δυναμικά. Για την ακρίβεια, με σερί 4-0! Πιο συγκεκριμένα, με τα γκολ των Κανδύλα (47:06), Κάβτσιτς (48:51 και 49:59) και Πασσιά (52:30) για το προσπέρασμα (24-25). Ακόμα μια εναλλαγή στο σκορ και 28-26 η Φερεντσβάρος (58:14). Αλλά στο τέλος, ο Σάββας το πήρε… πάνω του. Διότι με δύο γκολ (58:37 και 59:34) διαμόρφωσε το τελικό 28-28. Ο αλύγιστος Ολυμπιακός «βλέπει» τελικό!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-5, 9-7, 11-9, 13-11 (ημιχ.) 16-14, 20-18, 22-21, 24-24, 26-25, 28-28.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ζολτ Οσκοβάι): Μπογκνάρ 4, Νάγκι 4, Μάτε Μέσαρος, Ίμρε 7, Μπάλοχ 1, Πορντάν 1, Ντεμπρετσένι 2, Μπορμπέλι, Μαρκ Μέσαρος, Γκιόρι, Μίκιτα 4, Φούλοπ, Σέπεσι, Μπουζντοσό 1, Κόβασιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας, Σμόκοτ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 7, Μιχαηλίδης, Σάββας 8.

• Διαιτητές: Σνιουρεβίτσιους – Γκριγκαλιόνις (Λιθουανία), Δίλεπτα: 1-3 , Πέναλτι: 1/2 – 2/2.