Μάγκας -κόντρα σε όλους- στη Σαντορίνη

Ένα τεράστιο «διπλό» πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο νησί των Κυκλάδων. Τεράστιο καθώς δεν είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο την πολύ καλή ομάδα του νησιού. Αλλά παράλληλα και την τραγική διαιτησία που έκανε πάρα πολλά λάθη! Εντελώς τυχαία, όλα τα καθοριστικά εις βάρος του Θρύλου. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα. Αν και έχασαν το δεύτερο σετ από μια απίθανη υπόδειξη. Παρότι βρέθηκαν πίσω με 2-1 σετ. Ωστόσο έκαναν την ανατροπή και νίκησε με 3-2 τον ΑΟ Θήρας. Μάγκας -κόντρα σε όλους- στη Σαντορίνη.

«Καθάρισε» στο τέλος

Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν καλά στο ματς και με μπλοκ πάνω στην Κούμπουρα βρέθηκαν πίσω με 4-2. Το σκορ έγινε και ο Μιτσέλι πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ. Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ και χαμένη επίθεση του ΑΟ Θήρας, ο Ολυμπιακός μείωσε 6-5. Όμως ο άσσος (σ.σ.: 2ος για τις Κυκλαδίτισες) της Κιουτσιούκη έκανε το 8-5, ενώ η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους (10-5). Έτσι ο Ιταλός προπονητής κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ! Μετά, η Εμμανουηλίδου πάνω στο φιλέ έκανε το 11-8.

Αργότερα, η πάιπ της Μλεΐνκοβα έφερε το 14-12. Ακολούθως το μπλοκ και η επίθεση της Κούμπουρα διαμόρφωσαν το 15-14, ενώ η επαφή στο φιλέ της Φερνάντες έκανε το 16-17. Στη συνέχεια, με δύο διαδοχικούς πόντους της Μλεΐνκοβα έγινε το 18-21. Έτσι, το μπλοκ της Κούμπουρα έφερε το σετ μπολ (19-24). Για να κάνουν λάθος οι γηπεδούχες για το 19-25, με επί μέρους 7-1 του Θρύλου στο φινάλε, και το 0-1 στα σετ.

Τον σταμάτησαν τα διαιτητικά λάθη!

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό. Καθώς οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 5-5, ενώ νωρίτερα η Λαμπρούση έκανε το 4-5. Αλλά παρότι ο Θρύλος προηγήθηκε 7-5, τα λάθη έφεραν τον ΑΟ Θήρας μπροστά με 9-7. Έτσι, ο Μιτσέλι πήρε το πρώτο τάιμ άουτ και η Λαμπρούση με πρώτο χρόνο μείωσε 9-8. Μετά το μπλοκ της Κούμπουρα έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Μετά από ένα μεγάλο ράλι, η ομάδα της Σαντορίνης έκανε το 13-11 με την Μερκάδο.

Λάθος της Νίζετιχ (14-11), δεύτερο τάιμ άουτ του Μιτσέλι και πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου (14-12). Η χαμένη επίθεση της Μερκάδο έκανε το 16-15, όμως οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν με 3 πίσω (21-18). Όμως «απάντησαν» με σερί 4-0. Με τον άσσο της Εμμανουηλίδου ισοφάρισαν 21-21, ενώ η Νίζετιχ τις έφερε μπροστά (21-22). Η Λαμπρούση με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 23-23, αλλά το σετ πήγε στον ΑΟ Θήρας μετά από ένα απίθανο (!!!) φιλέ που δόθηκε εις βάρος του Θρύλου (25-23). Μάγκας -κόντρα σε όλους- στη Σαντορίνη.

Φινάλε με σφάλματα

Στην αφετηρία του τρίτου σετ η Καράρο έπαιξε αρκετά με την Κούμπουρα, που ήταν αποτελεσματική (3-4). Επίσης η Σέρβα διαγώνια είχε δύο διαδοχικά μπλοκ (3-6), ενώ με πάιπ έκανε το 6-9. Ωστόσο οι στιγμές αδράνειας έφεραν το ματς σε ισορροπία (9-9), πριν πάρει η Μλεΐνκοβα τον πόντο μετά από ένα μεγάλο ράλι (9-11). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο (11-13), δεν μπορούσε να χτίσει μια διαφορά. Μετά με δυο διαδοχικούς πόντους η Νίζετιχ έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 15-16. Σε εκείνο το σημείο του σετ, όμως, έγιναν λανθασμένες επιλογές (19-17) και ο Μιτσέλι πήρε το τάιμ άουτ. Αλλά η κατάσταση δεν διορθώθηκε (21-17). Το αποτέλεσμα ήταν να βάλει στο ματς Τάνη και Βλαχάκη. Με άσσο της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 21-19, αλλά ο ΑΟ Θήρας. Πήγε σε σετ μπολ (24-20) και έκανε το 2-1 με 25-21.

Το πήρε με «τσαμπουκά»

Λοιπόν με άσσο της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-4, ενώ το μπλοκ άουτ της Νίζετιχ έκανε το σκορ 1-5! Με την Μλεΐνκοβα να παίρνει δύο σερί πόντους για το 4-8. Επιπλέον η διαφορά πήγε στο +7 (4-11) για το Θρύλο, με την Κούμπουρα. Επίσης, το μπλοκ έκανε καλή δουλειά και «χάλασε» το επιθετικό παιχνίδι του ΑΟ Θήρας. Κατά συνέπεια ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα ασφαλείας (7-13). Καθώς η Μλεΐνκοβα έκανε το 9-14 και με άσσο το +7 (9-16). Ακολούθως η Κούμπουρα κάρφωσε για το νταμπλ σκορ (9-18).

Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 14-19, αλλά το μπλοκ της Κούμπουρα έκανε το 14-20. Εντούτοις η συγκέντρωση χάθηκε. Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 17-20 με επί μέρους 8-2, αλλά η Κούμπουρα έδωσε τη λύση (17-21). Στη συνέχεια, το πλασέ της Μλεΐνκοβα έφερε το 19-23. Ωστόσο δύο σερί φάσεις που ήταν μπλοκ άουτ υπέρ του Ολυμπιακού, δόθηκαν άουτ (22-23), ενώ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο Μιτσέλι! Αλλά η Κούμπουρα έκανε το 22-24 και η Μλεΐνκοβα τέλειωσε το σετ (23-25) για το 2-2.

Μάγκας κόντρα σε όλους!

Βέβαια, στο τάι μπρέικ όλα έχουν τη σημασία τους. Αυτό άρχισε με δύο σερί πόντους της Κούμπουρα (0-2). Ακολούθως η Νίζετιχ κάρφωσε για το 2-3. Ειδικότερα, η Μλείνκοβα πήρε το μπλοκ άουτ για το 3-5. Μετά ανέλαβε δράση η Κούμπουρα για το 4-7. Όμως ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε 7-7 με το μπλοκ της Κιουτσιούκη, ενώ η χαμένη επίθεση της Νίζετιχ έκανε το 8-7! Μια κακή υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στη Φίγιοκ να κάνει το 10-8. Αλλά η Κούμπουρα με μπλοκ άουτ ισοφάρισε 10-10. Με επίθεση έκανε το 10-12 και με μπλοκ το 10-13, για το «ερυθρόλευκο» σερί 5-0! Ξανά η Σέρβα διαγώνια έδωσε τη λύση για το 12-14 και το ματς μπολ, ενώ με πάιπ τέλειωσε το σετ και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό (13-15) με 3-2 σετ. Μάγκας -κόντρα σε όλους- στη Σαντορίνη.

Τα σετ 2-3 σε 2.18: 19-25, 25-23, 25-21, 23-25, 13-15.

• 1ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 19-25
  • 2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-23
  • 3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-17, 25-21
  • 4ο σετ: 4-8, 9-16, 17-21, 23-25
  • 5ο σετ: 3-5, 10-8, 10-12, 13-15

** Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Φερνάντες 9 (8/31 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-17% άριστες), Μερκάδο 25 (23/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ.), Χριστοδούλου 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Φίγιοκ 18 (13/44 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 24% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 49% υπ. – 23% άριστες), Αγγελοπούλου 1 (1 άσσος), Καραμπάση, Χαμαλίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 18 (16/49 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 33% άριστες), Καράρο 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/13 επ., 1 άσσος), Κούμπουρα 28 (21/61 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 19 (16/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 31% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 31% άριστες), Τάνη, Βλαχάκη 1 (1/3 επ.).