Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός

Μάλλον ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν… πήγε στη Νέα Σμύρνη. Διότι η εικόνα που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχει καμία σχέση με αυτούς! Λες και ήταν το… είδωλό τους που βρέθηκαν στο γήπεδο του Μίλωνα. Επιπλέον, η κόπωση από τα συνεχόμενα ματς υψηλών απαιτήσεων έπαιξε κομβικό ρόλο. Διότι αυτό φάνηκε από το πρώτο σετ, με τους 7-0 άσσους της ομάδας του Ψάρρα. Αλλά και το συνολικό 11-1 καθόρισαν το ματς. Επιπρόσθετα με υποδοχή 38% (25% άριστες), ενώ ο αντίπαλος είχε 63% (51% άριστες) ήταν καταλυτική για την επικράτηση του Μίλωνα με 3-0 σετ. Όπως και την πρώτη ήττα του Θρύλου, για φέτος, στις εγχώριες διοργανώσεις. Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός.

Κάκιστη υποδοχή

Αν και το σετ άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό με τον άσσο του Κουμεντάκη (1-4), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μετά την επίθεση του Στερν για το 3-5, ο Μίλωνας έκανε σερί 6-0 με 3 άσσους του Μολίνα (9-5)! Η επίθεση του Ιντάλγκο σταμάτησε λίγο τους γηπεδούχους (9-6), αλλά η κακή υποδοχή δεν διορθώθηκε από την πλευρά των πρωταθλητών. Μετά με δύο διαδοχικούς πόντους του Παγένκ (επίθεση και μπλοκ) έγινε το σκορ 13-11. Ωστόσο, νέο σερί 4-0 με δύο άσσους του Μπάση έφερε το 17-11! Ο Πολουγιάν έκανε το 21-14, για να κλείσει το σετ με 25-17 και τους γηπεδούχους να έχουν 7 άσσους!

Αγνώριστοι!

Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τον Ολυμπιακό! Με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 4-1, διότι τα λάθη ήταν πολλά! Αν και ο Παγένκ με μπλοκ μείωσε σε 4-3, ο άσσος του Μολίνα έκανε το 6-3. Αν και ο Γιορντάνοφ έκανε δύο σερί λάθη (8-7), ο Μίλωνας ξέφυγε ξανά με +4 (11-7) με τη χαμένη επίθεση του Στερν. Η ομάδα του Σάκη Ψάρα μετά το 13-10 με τον πόντο του Στερν, βρέθηκε στο +5 (15-10) με νέο άσσο του Μολίνα, τον 9ο των γηπεδούχων! Εντούτοις ο Στερν μείωσε σε 15-13, αλλά η διαφορά πήγε και πάλι στο +5 για το Μίλωνα (19-14) με τον Γιορντάνοφ. Επίσης το μπλοκ του Μολίνα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (23-17) και το χαμένο σερβίς του Παγένκ διαμόρφωσε το 25-18, για το 2-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν… αλλού

Θα περίμενε κανείς στο τρίτο σετ ο πρωταθλητής να βγάλει αντίδραση! Όμως αυτό δεν συνέβη ποτέ! Καθώς από την αρχή του τρίτου σετ δεν άλλαξε απολύτως τίποτα! Με το… καλημέρα ο Ολυμπιακός «κυνηγούσε» το σκορ (2-0). Παρότι ισοφάρισε 2-2 και 5-5 με τον Παγένκ, το μπλοκ του Μπάση έκανε το 7-5. Στη συνέχεια τα λάθη έφεραν τον Μίλωνα στο +5 (12-7). Όταν ο Παγένκ μείωσε σε 12-9, οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν το προβάδισμά τους (+5, 15-10) με νέο άσσο του Μολίνα. Ακολούθως ένας ακόμα του Νανόπουλου έκανε το 18-13! Αν και ο Τράβιτσα με μπλοκ έκανε το 19-16, δεν υπήρξε συνέχεια. Διότι η διαφορά έπεσε ως τους 3 (22-19). Μιας και ο Κουμεντάκης μείωσε σε 23-20 και 24-21, αλλά έχασε το σερβίς για το 25-21 και τελικό 3-0 σετ, του Μίλωνα κόντρα στους Κυπελλούχους Ευρώπης. Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός.

Τα σετ 3-0 σε 1.09: 25-17, 25-18, 25-21.

• 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17
  • 2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-18
  • 3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

** Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 100% άριστες), Μπάσης 8 (4/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 10 (10/19 επ.), Μολίνα 18 (10/16 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Πολουγιάν 7 (6/8 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Αρ. Χανδρινός (λ, 75% υπ. – 60% άριστες), Νανόπουλος 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Βαϊόπουλος, Παγένκ 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Στερν 11 (11/21 επ.), Κουμεντάκης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 46% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 7 (7/12 επ., 33% υπ. – 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 38% υπ. – 19% άριστες), Σπ. Χανδρινός 1 (1/3 επ., 25% υπ.), Δαλακούρας.