Μα πού να πάει με τόσα λάθη…

Χειρότερα δεν γίνονταν για τον Ολυμπιακό και ο αποκλεισμός από τη Λουντογκόρετς ήρθε φυσιολογικά. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Το Τσάμπιονς Λιγκ τελείωσε για φέτος, χθες βράδυ στο Ράζγκραντ για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Με άδοξο με, δίκαιο δε τρόπο ήρθε ο αποκλεισμός. Δύο ήταν οι βασικοί λόγοι. Η μία ομάδα έκανε αυτά που ήξερε και μπορούσε. Τα έκανε σωστά. Η άλλη; Τα έκανε σχεδόν όλα λάθος!

Αυτή είναι η αποτίμηση των δύο αναμετρήσεων του Ολυμπιακού με τη Λουντογκόρετς. Δεν ήταν μονάχα το χθεσινό ματς, αλλά και το πρώτο της περασμένης εβδομάδα στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Η μεν πρόκριση για τους Βούλγαρους, ο δε αποκλεισμός για τον πρωταθλητή Ελλάδας κρίθηκαν σε αυτά τα 210 και βάλε λεπτά. Γιατί το κακό 60λεπτο στην Ελλάδα καθόρισε και τη ρεβάνς του Ολυμπιακού στη «Λουντογκόρετς Αρένα». Ήταν ένας συνδυασμός ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο. Όχι ανά ματς, αλλά ανά παιχνίδι!

Στην τελική, οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να αποκλειστούν. Πρόκειται περί κατορθώματος γιατί απέναντί τους δεν είχαν μια καλύτερη -από εκείνους- ομάδα. Είχαν προετοιμαστεί για τα πέναλτι; Όχι δεν είχαν όπως φάνηκε! Απέφυγαν τα αβίαστα λάθη; Σε κανένα χρονικό σημείο της ρεβάνς! Υπήρχε έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού; Απόλυτα. Φάνηκε στο αυτογκόλ του Σεμέδο και στο πέναλτι που παραχώρησε ο Ανδρούτσος!

Υπάρχει δικαιολογία για την απερισκεψία και την αποβολή του Μπα. Καμμιά απολύτως! Εδώ, όμως, έχει ευθύνη και ο προπονητής που δεν τον άλλαξε, γνωρίζοντας ότι ο Σενεγαλέζος είναι παίκτης που μπορεί εύκολα να χάσει τη συγκέντρωσή του.

Είχαν ξεχαστεί στα αποδυτήρια για τα 15 πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Με αποτέλεσμα, από το… πουθενά, το υπέρ τους 1-0 να γίνει 2-1 εις βάρος τους. Αυτό έγινε 100%!

Υπέπεσαν σε πολλά λάθη στον πρώτο αγώνα που τελικά στοίχησαν όπως αποδείχθηκε; Ναι έτσι συνέβη. Στο δεύτερο, δε, μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός αντί να ψάξει και δεύτερο γκολ για να τελειώσει με την πρόκριση, «κάθισε» στο προβάδισμα του ενός τέρματος.

Και μέσα σε όλα, το κοουτσάρισμα του Μαρτίνς δεν ήταν από τα καλύτερά του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Ειδικά η διάταξη με την τριάδα στην άμυνα, ήταν άκρως αναποτελεσματική.

Έχει ο Ολυμπιακός δομικά θέματα σε ό,τι αφορά τον καταρτισμό του ρόστερ; Βεβαίως. Έχει δύο ακραία μπακ που δεν βοηθούν στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας. Πήρε τον Ονιεκουρού, τον δήλωσε και δεν έπαιξε, δεν αξιοποίησε τον Ραντζέλοβιτς που θα μπορούσε να είχε δώσει λύσεις.

Αν, λοιπόν, σε ένα ματς κυρίως αλλά ουσιαστικά σε δύο, τα λάθη είναι πολύ περισσότερα, θα κρίνουν την πρόκριση. Η ομάδα που θα κάνει τα λιγότερα, θα περάσει. Κι αυτό έγινε τελικά. Οι Βούλγαροι πέρασαν εκμεταλλευόμενοι και την αλλαγή στον κανονισμό με το εκτός έδρας γκολ. Έκαναν τα πιο πολλά σωστά.

Υ.Γ. Ο αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ είναι γεγονός. Αλλά τώρα προέχει η πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Είναι μονόδρομος για πολλούς λόγους.