ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Και η κούπα έρχεται …

Πια Γλυφάδα, ο Ολυμπιακός διέλυσε την ομάδα των Νοτίων προαστίων με 11-2 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Εκεί τον περιμένει η Βουλιαγμένη που πριν από λίγη ώρα είχε κερδίσει το Περιστέρι.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αλέξανδρος Γούνας που πέτυχε πέντε γκολ ενώ ο Θοδωρής Βλάχος στο τελευταίο οχτάλεπτο έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε αρκετά νεαρά παιδιά.

Ξεχωριστή μέρα για τον Μανώλη Μυλωνάκη που ισοφάρισε σε συμμετοχές τους Χρήστο Αφρουδάκη και Θοδωρή Χατζηθεοδώρου. Ο έμπειρος άσος των «ερυθρολεύκων» έφτασε κι εκείνος στις 14 σε τελικούς, βάζοντας πλώρη με τη σειρά του για τη κορυφή.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και άνοιξε το σκορ με τον Γούνα ενώ διπλασίασε τα τέρμα του με τον Ομπράντοβιτς στην εκπνοή της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν το σερί τους και με τους Γούνα, Κάκαρη και Μυλωνάκη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 5-0

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ο Θοδωρής Βλάχος πέρασε τον Στέφανο Γαλανόπουλο κάτω από τα δοκάρια αλλά στην επίθεση τίποτα δεν άλλαξε και με νέο σερί έκαναν το 10-0 «καθαρίζοντας» τη πρόκριση με τον Φωτόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα του ΑΝΟΓ στην αναμέτρηση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Ομπράντοβιτς και Παπασηφάκης.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γούνας που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ δύο πρόσθεσε ο Πάουλο Ομπράντοβιτς. Από πλευράς ΑΝΟΓ τα δύο γκολ πέτυχαν οι Σπύρος Φωτόπουλος και Νίκος Παπασηφάκης.

Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 11-2 (2-0, 3-0, 5-1, 1-1)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 1, Γούνας 4, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος Αρ.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπραΐμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος, Αλβέρτης, Χατζηγούλας, Παπασηφάκης 1, Παπανικολάου Ν., Γαλάνης, Σαλτέρης, Λεμπέσης, Χαλυβόπουλος Ιπ.