Τώρα την αποτελειώνει στη Βαρκελώνη!

Τί εμφάνιση ήταν αυτή ρε Θρύλε! Γιατί αυτό δεν ήταν απλά νίκη επί της Μπαρτσελόνα. Καθώς ο Θρύλος διέσυρε τους «blaugrana» στο κατάμεστο ΣΕΦ. Εξάλλου, το τελικό 92-58 τα λέει όλα. Για την ακρίβεια η διαφορά έφτασε ως και τους 36 πόντους. Έτσι, ο πρωταθλητής Ελλάδας ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και την έστειλε στο Game 5, την προσεχή Τετάρτη 8 Μαΐου, στο «Palau Blaugrana». Τώρα την αποτελειώνει στη Βαρκελώνη!

• Ο MVP: Σακίλ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός ήρθε από τον πάγκο και έκανε… σμπαράλια την άμυνα των Καταλανών με 21 πόντους!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το εκπληκτικό σερί 17-0 του Ολυμπιακού από το φινάλε της πρώτης περιόδου (19-23) ως το 14′ (36-23).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Νίκολας Λαπροβίτολα. Αυτή τη φορά πέρασε απαρατήρητος μιας και είχε 5 πόντους σε 16:05.
  • THE POINT: Ο Θρύλος είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (58%διπ. και 50%τρ), ενώ κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ.

Σούπερ θέαμα

Ξέφρενος ο ρυθμός στην εκκίνηση του Game 4. Διότι και οι δύο ομάδες αξιοποίησαν τα δικά τους «όπλα». Καθώς ο μεν Ολυμπιακός την δύναμη του Φαλ μέσα στη ρακέτα. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα τους Βέσελι και Λαπροβίτολα. Έτσι μετά το 6-6 (3′) και το 12-14 (5′) με τον Γάλλο σέντερ να έχει 10 πόντους. Όμως οι Καταλανοί είχαν 2/2 τρίποντα και ξέφυγαν 12-19 (6′). Όμως, βρήκε και ο Θρύλος το πρώτο δικό του με τον Κάνααν (17-19, 9′). Για να κλείσει το δεκάλεπτο στο καλάθι (21-23) με την προσπάθεια του ΜακΚίσικ. Για την ακρίβεια ο Θρύλος είχε 9/12 δίποντα, ενώ η Μπαρτσελόνα 8/12, αντίστοιχα, όπως και 2/3 τρίποντα!

Θρύλος «οδοστρωτήρας»

Όμως η δεύτερη περίοδος ήταν εφιαλτική για τους «blaugrana». Καθώς ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Διότι μπήκε στην περίοδο με σερί 15-0, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. Για να προηγηθεί 36-23 με το τρίποντο του Γκος (14′). Από την άλλη, οι Καταλανοί έκαναν 4:26 για να βρουν σκορ (36-26). Αλλά ήταν φανερό πώς ο Θρύλος είχε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Επιπλέον, στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» πάλευαν για κάθε μπάλα. Για την ακρίβεια, το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε στο +19 (45-26, 17′). Στη συνέχεια, ο ΜακΚίσικ (13π.) ηγήθηκε επιθετικά, για το 53-37 του ημιχρόνου. Μετά από το επί μέρους 32-14 του β’ δεκαλέπτου και 68% στα δίποντα.

Άμυνα για Final-4

Εξάλλου ήταν ολοφάνερο πώς ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να στείλει τη σειρά στο Game 5. Διότι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως έπρεπε. Μιας και έκανε σερί 8-0 για να στείλει τη διαφορά στο +24 (61-37, 24′) με πέντε σερί πόντους του Κάνααν! Αλλά εξίσου σημαντικό ήταν το γεγονός που κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς σκορ για 4:02! Βέβαια, η τεράστια προσπάθεια στην άμυνα έφερε κούραση στην επίθεση. Διότι οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν για 4 λεπτά χωρίς σκορ και οι «blaugrana» μείωσαν 61-45 (28′). Όμως εκεί το πήρε… προσωπικά ο Παπανικολάου με 3 τρίποντα για το +25 (72-47). Καθώς η Μπαρτσελόνα πέτυχε μόλις 10 πόντους στην περίοδο.

Την αποτελειώνει στη Βαρκελώνη!

Αλλά το «ερυθρόλευκο» πάρτι δεν σταμάτησε. Μιας και ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πόδι στο… γκάζι. Ειδικά με την αμυντική του προσήλωση. Για να στείλει τη διαφορά στο +31 (81-50) ο ΜακΚίσικ (35′). Εξάλλου, ο Γκριμάου είχε παρατήσει το ματς και περίμενε, όπως και οι παίκτες του, υπομονετικά το φινάλε του Game 4. Όμως ο Θρύλος δεν χαλάρωσε. Διότι αυτό είναι το «κλειδί» για το Game 5. Δηλαδή να έχει σούπερ ψυχολογία ενόψει «Palau Blaugrana». Έτσι, ο Κάνααν με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +36 (90-54), πριν διαμορφώσει ο Νάτζι το τελικό 92-58. Τώρα την αποτελειώνει στη Βαρκελώνη!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.