«Κάρφωσε» την Στεάουα και βλέπει ημιτελικά

Το πρώτο βήμα έγινε. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ, με ανατροπή, τη ρουμανική ομάδα στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Τζουλιάνι ήταν εξαιρετική και στο μπλοκ, με 15, αλλά και στο σερβίς με 13 άσσους. Μετά από το πρώτο σετ, ο Θρύλος πάτησε… γκάζι και πήρε μια μεγάλη νίκη. Η ουσία είναι πώς πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ένα σημαντικό αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς (26/1) στο Βουκουρέστι. Εκεί θέλουν δύο σετ για να «κλειδώσουν» την παρουσία στην 4άδα του Challenge Cup. «Κάρφωσε» την Στεάουα και βλέπει ημιτελικά.

• O MVP: Ο Άλεν Παγένκ ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός. Σε ένα τόσο σημαντικό ματς, προσέφερε 15 πόντους (8/10 επ.), με 4 άσσους και 3 μπλοκ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι 13 άσσοι του Ολυμπιακού είναι επίδοση που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη, μιας και η Στεάουα είχε μόλις 6 στην αναμέτρηση.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Πέτα της Στεάουα. Ο ακραίος της ρουμανικής ομάδας είχε μόλις 5/20 επιθέσεις και ο Ολυμπιακός τον περιόρισε σε μεγάλο βαθμό.
  • ΣΤΟ… ΦΙΛΕ: Όταν μια ομάδα έχει 15 μπλοκ σε ευρωπαϊκό ματς, τα πολλά λόγια περιττεύουν. Ειδικά όταν ο αντίπαλος έχει τα… μισά (σ.σ.: 8).

Η ανάλυση του αγώνα

Κακή εκκίνηση, έβγαλε αντίδραση

Η Στεάουα πίεσε πολύ τον Ολυμπιακό, από το σερβίς, στο πρώτο σετ. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρει 5 άσους. Αλλά και τους «ερυθρόλευκους» να δώσουν 9 πόντους από λάθη στους Ρουμάνους. Η Στεάουα ξέφυγε 19-16. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και προηγήθηκε με Ιντάλγκο (22-21) και Στερν (23-22). Όμως, οι Ρουμάνοι με δύο άσσους τέλειωσαν το πρώτο σετ (23-25). Στο δεύτερο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο αποτελεσματικοί στο μπλοκ και πήραν 5. Επιπλέον, οι πόντοι από το σερβίς ήταν 3-0. Η ομάδα του Τζουλιάνι από νωρίς έχτισε μια διαφορά και την μεγάλωσε, για να πάρει το σετ με 25-16, μετά το χαμένο σερβίς των Ρουμάνων.

Κυριάρχησε κόντρα στην Στεάουα

Αν και ξεκίνησε νευρικά το τρίτο σετ (0-3), ο Θρύλος άμεσα ισορρόπησε. Με το σερί 5-0 που έκανε με το μπλοκ του Δαλακούρα βρέθηκε στο +5 (12-7), ενώ με άσσο του Στερν πήγε στο +6 (17-11), για να τελειώσει το σετ με τον πόντο από την άμυνα του Δαλακούρα. Ο Θρύλος συνέχισε να είναι άκρως αποτελεσματικός σε σερβίς και μπλοκ. Ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρό προβάδισμα. Τρεις διαδοχικοί πόντοι από Στερν και Παγένκ έφεραν το +3 (19-16), για να τελειώσει το σετ και το ματς με τον άσσο του Παγένκ.

Τα σετ 3-1 σε 1’34: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-16

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσους, 42 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 6 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (0/2 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης (λ.)