Καλώς τα παιδιά – Καλή χρονιά και… 3-0

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2021 ο Ολυμπιακός. Με Σεφ των γκολ τον εκπληκτικό Ελ Αραμπί, που σκόραρε δις ,και μία πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Θρύλος υπέταξε την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη επικρατώντας με 3-0 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Επανεμφάνιση για τον Βαλμπουενά που έβγαλε και πάλι την ποιότητα του, σκοράροντας μάλιστα και με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Πώς ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με μία άκρως προβλεπόμενη ενδεκάδα. Κίπερ ο Σα και τετράδα στην άμυνα οι Ραφίνια-Σεμέδο-Μπα και Χολέβα.   Εμβιλά -Καμαρά στη μεσαία γραμμή και 10 αρι ο Φορτούνης. Δεξιά Μπρούμα-αριστερά Βρουσάι και φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς: Το πρώτο ημίχρονο είχε ξεκάθαρα… Ολυμπιακή υφή. Οι Πειραιώτες, του Πέδρο Μαρτίνς, με άκρως επιθετικό στιλ, τους Φορτούνη-Χολέμπας και Ελ Αραμπί σε καλή μέρα και απουσία λαθών στην αμυντική λειτουργία, εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο βαθμό την αδύναμη πλευρά της ΑΕΚ στο δεξί άκρο της άμυνας και στο πρώτο 20λεπτο έκαναν πάρτι.

Χολέβας-Γιούσεφ όπως Βαλμπουενά -Γιούσεφ

Τα Overlap του Χολέμπας έκαναν τη διαφορά  και στο 10 έγινε η πρώτη  ειδοποιήση. Ο αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, σε ρόλο εξτρέμ, έβγαλε “γλυκιά” σέντρα χαμηλά για τον Ελ Αραμπί που υπό την πίεση του Τσιγκρίνσκι έστειλε τη μπάλα άουτ, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.

Τρία λεπτά, ο Χολέμπας έκανε σέντρα-γέμισμα προς τον Μαροκινό που με μία υπέροχη κεφαλιά έδωσε στη μπάλα τέτοιο γκέλ  με τον κίπερ της ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και κάπως έτσι έγινε το 1-0.

Η “Ενωση” περίμενε  τον Ολυμπιακό και προσπαθούσε να κλέψει μπάλες για να κάνει  αντεπιθέσεις και στο πρώτο ημίχρονο το έκανε δύο φορές. Τη μία που ο Μάνταλος, στο ένατο λεπτό, έβγαλε για τον Καρίμ που κόπηκε απο τον Σεμέδο και μία στο 44′ όταν ο Μάνταλος κινήθηκε από αριστερά, αλλά ο Ραφίνια με μία καταπληκτική κίνηση “έσβησε” τη φάση.

Κινητικός Φορτούνης

Ο Φορτούνης ήταν ένας από τους παίκτες που ταλαιπώρησε την ΑΕΚ, είτε από τον άξονα, είτε από δεξιά. Δημιούργησε μια φάση στο 30′ για τον Ελ Αραμπί που μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 33′ το διαγώνιο σουτ που έκανε πέρασε λίγο άουτ.

Δυνατό ξεκίνημα η ΑΕΚ

Το δεύτερο μέρος βρήκε την ΑΕΚ με τρεις αλλαγές (Ολιβέιρα για Καρίμ, Σβάρνα για Μπακάκη και  Γαλανόπουλο για Λιβάι). Οι αλλαγές έκανα τη φιλοξενούμενη πολύ καλύτερη στο τρανζίσιον και εκεί που στο πρώτο μερος ο Ολυμπιακός δεν έκανε ανασταλτικά λάθη στο δεύτερο ξεκίνησε με τρία απανωτά σε μία φάση. Ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Μπα, έγιναν δύο καραμπόλες στην “ερυθρόλευκη” με την μπάλα να στρώνεται στον Σιμόες που σούταρε ψηλά άουτ.

Το χαρτί Βαλμπουενά

Η ΑΕΚ έμοιαζε επικίνδυνη, ο Ολυμπιακός εγκλωβισμένος και για αυτό στο 61′ ο Μαρτίνς τράβηξε το… χαρτί Βαλμπουενά που επέστρεψε μετά απο δυόμιση μήνες. Στο 61′, ο Γάλλος μπήκε και στο 62′ έβγαλε σέντρα για τον Ελ Αραμπί που δεν έπιασε τη μπάλα γεμάτη, η οποία έφυγε άουτ απο το τελείωμα του Μαροκινού.

Δοκάρι η ΑΕΚ-Γκολ ο Γιουσέφ

Το 67ο λεπτό ήταν το κρίσιμο της αναμέτρησης.  Και για αυτό ένα λεπτό πριν ο Μάνταλος έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, καθώς κινήθηκε πίσω απο την άμυνα του Ολυμπιακού απο κάθετη πάσα του Γαλανόπουλου, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Σα και στη συνέχεια, αφού η μπάλα του ξαναήρθε στα πόδια, την έστειλε στο αριστερό δοκάρι του Πορτογάλου κίπερ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ που εκτέλεσε με φάλτσο ο Βαλμπουενά, ο Νεντελτσιάρου μπερδεύτηκε και από την προβολή του Μπα και τον Τσιντώτα να μην μπορεί να πιάσει τη μπάλα, σε διεκδίκηση με τον Σεμέδο, με τον Ελ Αραμπί να υποδέχεται τη στρογγυλή… θεά και να την στέλνει με όλη του τη μεγαλοπρέπεια στα δίχτυα για το 2-0 .

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος κέρδισε πέναλτι από τον Σιμόες που φαίνεται πώς ήθελε για… ενθύμιο τη φανέλα του Γάλλου, ο Μάκελι έδωσε το πέναλτι και ο Ματιέ σκόραρε για το 3-0.

Η στιγμή: Το δεύτερο γκολ που τελείωσε το ματς απο τον Ελ Αραμπί. Η ΑΕΚ ήταν επικίνδυνη, ένα λεπτό πριν έκανε φάση εις διπλούν αλλά ο Μαροκινός έφερε τα πράγματα στα ίσα.

MVP:  Ο Σεφ των γκολ, Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Και δεν ήταν μόνο τα γκολ. Ηταν η συνολική του παρουσία.

Ο αδύναμος κρίκος: Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο πρώτο τέταρτο ο Μπα έμοιαζε χαμένος.

Ο Ρέφερι: Ο Μάκελι  ήταν ακριβοδίκαιος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (89′ Σίλβα), Μπρούμα (61′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (70′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (70′ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (46′ Σβάρνας), Κρίστισιτς (82′ Αλμπάνης), Σιμόες, Μάνταλος, Γκαρσία (46′ Γαλανόπουλος), Λιβάγια (73′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα)