ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήττα για τη Λουκέρνη

Μια ακόμα ήττα γνώρισε η Λουκέρνη. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στη ρεβάνς του 4-0 του «Γ. Καραϊσκάκης» ηττήθηκε 3-2 μέσα στην έδρα της από την Γιούνγκ Μπόις πραγματοποιώντας άλλη μια μέτρια εμφάνιση.

Η Γιούνγκ Μπόις μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Ενγκαμαλό, με τον Σάλβι να διώχνει εντυπωσιακά. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν από την αρχή θέλοντας να ανοίξουν πρώτοι το σκορ κάτι που κατάφεραν στο 24’ όταν ο Ορό πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της Λουκέρνης και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Στο 29΄η Λουκέρνη είχε την πρώτη της καλή στιγμή όταν ο Ορό θέλοντας να διώξει παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, όμως η μπάλα πέρασε σύριζα από το δοκάρι. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

«Κάθισε» στα τελευταία λεπτά

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην πραγματοποιούν αλλαγές και τη Λουκέρνη να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να ισοφαρίσει στο ματς. Στο 52’ χάθηκε μια ακόμα κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βγήκαν στην κόντρα μετά από κακή εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενουμένων.

Στο 67’ ήρθε η ισοφάριση για τη Λουκέρνη, όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Σερπφ να μην αστοχεί από την «άσπρη βούλα» και να κάνει το 1-1 στο ματς. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν χάρηκαν πολύ αφού στο 72’ ο Ενγκαμαλέου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Γιούνγκ Μπόις.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» δύο τερμάτων στο ματς, όταν ο Ορό ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 77’ κάνοντας το 1-3. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λουκέρνη ήταν να μειώσει σε 2-3 στο 89’ χάρη σε τέρμα του Σνόουλι μετά από ασίστ του Γκβίγια.