Ερυθρόλευκος «τυφώνας» σάρωσε τον ΠΑΟΚ

Μόνο ντέρμπι στα… χαρτιά ήταν το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Volley League Γυναικών. Μιας και οι κοπέλες του Θρύλου ήταν καταιγιστικές. Διότι νίκησαν με εμφατικό τρόπο 3-0 σετ τον Δικέφαλου του Βορρά μέσα σε 64 λεπτά.. Έτσι έστειλαν μήνυμα για τη συνέχεια. Καθώς ο φετινός Θρύλος δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα των προηγούμενων ετών. Αντίθετα, είναι μια ομάδα με πολλές λύσεις, που θα παίξει ωραίο βόλεϊ. Ερυθρόλευκος «τυφώνας» σάρωσε τον ΠΑΟΚ.

Έστειλε μήνυμα

Αν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4 και 3-6, με σερί 3-0 και πόντο της Νίζετιχ ισοφάρισε. Επιπλέον προσπέρασε 8-7 με την Κούμπουρα. Ακόμα, το μπλοκ της Νίζετιχ έκανε το 9-8. Μετά το 14-14, η επίθεση της Κούμπουρα και ο άσσος της Καράρο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-14. Μετά η χαμένη επίθεση των φιλοξενούμενων έγινε το 17-14. Ακολούθως νέος άσσος της πασαδόρου του Θρύλου για το 18-14. Στη συνέχεια, το μπλοκ της Λαμπρούση έκανε το 19-4 για το 5-0. Νέο μπλοκ από Νίζετιχ και Λαμπρούση (20-14). Το σετ είχε πάρει το δρόμο του και η Κούμπουρα, με επίθεση, έκανε το 25-19 και το 1-0 στα σετ.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Βέβαια μετά το πρώτο σετ θα πίστευε κανείς πώς ο ΠΑΟΚ θα βγάλει αντίδραση. Όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν του το επέτρεψαν! Καθώς από την αρχή έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Η Εμμανουηλίδου, με πρώτο χρόνο, έκανε το 5-1. Ακολούθως, νέο πρώτος χρόνος από την Τζίνα Λαμπρούση, για το 10-5! Επιπλέον, η Κούμπουρα έκανε το 13-5 και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Μετά μπλοκ της Κούμπουρα, άσσος της Καράρο και μπλοκ της αρχηγού για το 16-5. Βέβαια, ο άσσος της Νίζετιχ έκανε το +12 (21-9), η Μλεΐνκοβα το 24-12 και μια κακή επίθεση του ΠΑΟΚ διαμόρφωσαν το 25-12 και το 2-0 σετ.

«Τυφώνας» σάρωσε τον ΠΑΟΚ!

Αντίθετα με το αρχικό 0-2 στο τρίτο σετ, το «ερυθρόλευκο» σερί του 4-0 έφερε το 4-2. Μετά, το μπλοκ άουτ της Νίζετιχ το 7-3. Για να πάρει έναν ακόμα πόντο η Λαμπρούση, με πρώτο χρόνο, για το 11-6. Μιας και η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί σε επίπεδα ασφαλείας, η Κούμπουρα πήρε τον πόντο (17-10). Πράγματι, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει… παραδοθεί και οι παίκτριές του έκαναν πολλά λάθη. Το αποτέλεσμα ήταν μετά το άουτ της Τσούμπα και το ματς μπολ, η Μλεΐνκοβα με πλασέ να κάνει το 25-14 και να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη με 3-0 σετ. Ερυθρόλευκος «τυφώνας» σάρωσε τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ 3-0 σε 64′: 25-19, 25-12, 25-14.

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων ενώ του ΠΑΟΚ από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

• 1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-19
  • 2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-12
  • 3ο σετ: 8-4, 16-9,  21-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 16% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (3/10 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), μΙλάνοβα 2 (2/13 επ., 62% υπ. – 29% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 52% υπ. – 33% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Τσιόγκα 3 (3/6 επ.).