ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ερυθρόλευκο» ΠΑΡΤΙ με τον ΠΑΟ

Αυτό ήταν σωστό, το κύπελλο στον Ολυμπιακό! Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στον ημιτελικό τον ΝΟ Βουλιαγμένης, δεν υπήρχε θέμα για τον τελικό. Ακόμη κι αν ξεκινούσε ο Θρύλος τον τελικό με χάντικαπ 5 ή 7 γκολ, πάλι θα κατακτούσε τον τίτλο. Έτσι έγινε. Νίκησε τον ΠΑΟ με 14-4 και κατέκτησε το 24 κύπελλο Ελλάδα στην ιστορία του. «Ερυθρόλευκο» ΠΑΡΤΙ με τον ΠΑΟ.

Με την άμυνα «τσάκισε» τον ΠΑΟ

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλη αστοχία στο πρώτο οκτάλεπτο. Καθώς μέτρησαν μόλις 1/7 σουτ και 0/3 στον παίκτη παραπάνω. Με τον Ριστίσεβιτς να έχει πέντε αποκρούσεις. Όμως στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις. Αν κι έχασε τον πρώτο παραπάνω στο δεύτερο οκτάλεπτο, στη συνέχεια είχε 4/4. Το αποτέλεσμα ήταν πώς οι παίκτες του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς βρήκαν σκορ, ανέβασε το τέμπο του ματς. Επιπλέον, με την άμυνά τους δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟ να απειλήσει σε σετ παιχνίδι, αλλά μόνο στον παίκτη παραπάνω. Έτσι σκόραραν πέντε φορές και το ημίχρονο βρήκε το Θρύλο να προηγείται με +4 (6-2).

«Ερυθρόλευκο» ΠΑΡΤΙ

Το πρώτο γκολ από τη θέση του φουνταριστού, από τον Μουρίκη ανέβασε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +5. Αμυντικά, οι παίκτες του Θρύλου ήταν σε πολύ καλή βραδιά. Δεν άφηναν χώρο στους πράσινους να κάνουν σουτ με καλές προϋποθέσεις. Επιπλέον, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητος. Σημείωσε τρία σερί γκολ στην περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στο +6, με τον Γενηδουνιά να κλείνει το οκτάλεπτο για το +7. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει με τον Δήμου να την ανεβάζει στα 9 γκολ (12-3) στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Ο νεαρός Λιαντζίρης την έστειλε στο +11 (14-3), πριν σκοράρει ο ΠΑΟ με πέναλτι. «Ερυθρόλευκο» ΠΑΡΤΙ με τον ΠΑΟ.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-5, 1-4, 1-4.

• 1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:54), 1-1 Τόττης (π/π, 3:36)
  • 2ο οκτάλεπτο: 1-2 Μπούσλιε (περιφέρεια, 5:34), 1-3 Φιλίποβιτς (π/π, 4:17), 1-4 Φουντούλης (π/π, 3:44), 1-5 Γενηδουνιάς (π/π, 2:36), 2-5 Αλβέρτης (π/π, 2:09), 2-6 Φουντούλης (π/π, 1:40)
  • 3ο οκτάλεπτο: 2-7 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:00), 2-8 Μουρίκης (π/π, 5:42), 3-8 Χατζηγούλας (περιφέρεια, 5:19), 3-9 Μουρίκης (φουνταριστό, 4:53), 3-10 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:33)
  • 4ο οκτάλεπτο: 3-11 Παπαναστασίου (πέναλτι, 7:32), 3-12 Δήμου (π/π, 3:57), 3-13 Κολόμβος (φουνταριστό, 3:03), 3-14 Λιαντζίρης (π/π, 2:00) , 4-14 Σγουρίδης (πέναλτι, 1:47)

ΠΑΟ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντζιτς, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Π. Σιαμάς, Αλβέρτης 1, Χ. Σιαμάς, Ζερβουδάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 1, Φιλίποβιτς 1, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης 1.