ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ερυθρόλευκο εξπρές χωρίς… φρένα!

Η 15η φετινή νίκη του Ολυμπιακού, σε ισάριθμα ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη, ήρθε σήμερα. Καθώς στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ο Θρύλος επικράτησε 26-23. Κατά συνέπεια, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έκλεισε το 2023 με το απόλυτο στην έδρα της. Αλλά μένει και το εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ, το άλλο Σάββατο, για να ολοκληρώσει το πρώτο μισό της σεζόν με εντυπωσιακό τρόπο! Ερυθρόλευκο εξπρές χωρίς… φρένα.

Εξπρές στην αρχή αλλά…

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Μιας και άνοιξε το σκορ με τον Παπαβασίλη (1-0). Μετά με σερί 4-0 από το 4′ ως το 13′ ξέφυγε με 6-2. Για την ακρίβεια χάρη στα γκολ των Κανδύλα, Σλίσκοβιτς, Παπαβασίλη και Κάβτσιτς. Επιπλέον, κράτησε τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ για 10 λεπτά! Βέβαια, μετά το 8-4 με τον Σλίσκοβιτς (16′) ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά. Το αποτέλεσμα ήταν επί μέρους 1-5 από τον Δικέφαλο του Βορρά για το 9-9 (24′). Αν και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +2 (11-9) με Μιχαηλίδη και Σλίσκοβιτς (27′), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με ισοπαλία 12-12.

Ερυθρόλευκοι χωρίς… φρένα!

Αλλά με δύο τέρματα μέσα σε 74 δευτερόλεπτα, στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος ξέφυγε. Καθώς Σάββας και Παπαβασίλης έκαναν το 14-12 (32′). Αν και ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε στο γκολ (14-13) άμεσα, το προβάδισμα του Ολυμπιακού κράτησε ως το τέλος. Βέβαια ως το 44′ η διαφορά ήταν μεταξύ ενός και δύο τερμάτων με τους Σάββα και Τζηρά να δίνουν λύσεις. Ωστόσο μετά το 20-19 (44′) του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0.

Για την ακρίβεια με τρία γκολ του Τζηρά για το 25-19 (51′) που διαμόρφωσε ο Σάββας. Ακολούθως, ο Παπαντωνόπουλος απέκρουσε πέναλτι του Μποτσκάρεφ (51:14). Οι Θεσσαλονικείς μείωσε σε 26-22, με τον Κοτανίδη να κάνει μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ στο 56:22, με το σκορ στο 26-22. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 26-23 και σηματοδότησε το «15 στα 15» για τον Ολυμπιακός, φέτος, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ερυθρόλευκο εξπρές χωρίς… φρένα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 7-3, 9-6, 10-9, 12-12 (ημχ.), 15-14, 19-17, 21-19, 24-19, 26-22, 26-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4

ΠΑΟΚ (Στ. Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης 2, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 1, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δαϊος, Τζωρτζίνης 2.

• Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/5-2/3.