Mία ανάσα απο το 45ο

Πρώτος -καλύτερος και με διαφορά πλέον 7 βαθμών ο Ολυμπιακός, με “κλειδαρά” τον Ματιέ Βαλμπουενά  που μπήκε αλλαγή και έδωσε δύο ασίστ σε  Μασούρα και Μπουχαλάκη ,   νίκησε με 2-0 τον Παναιτωλικό στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς ξεκίνησε με 4-4-2 και δίδυμο φορ τους Χασάν -Ελ Αραμπί. Απο κει και πέρα, Σα-Ομάρ-Σεμέδο-Μπα-Γκασπάρ. Μεσαία γραμμή,Μπουχαλάκης-Καμαρά και στα “φτερά” Ραντζέλοβιτς-Μασούρας.

Το ματς:  Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα επιθετικός στο παιχνίδι  του απέναντι σε μία άμυνα του Παναιτωλικού που πίεζε ψηλά και από τη στιγμή που από τους Πειραιώτες  έλλειπε το κλασικό δεκάρι είναι δεδομένο ότι η δημιουργία είχε θέμα.    Την ίδια ώρα οι Αγρινιώτες έψαχναν το γρήγορο τρανζίσιον για να κάνουν τη ζημιά  με τον  Μουιέ που στο 37  χτύπησε τον Σα κάνοντας αχρείαστη προβολή με το αριστερό.   Οι Πειραιώτες σκόραραν γκολ με τον Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις αλλά το VAR το ακύρωσε θεωρώντας πως ο Μαροκινός στην κεφαλιά -πάσα του Χασάν  ήταν οφσαιντ  .

ΜΠΗΚΕ Ο…”ΚΛΕΙΔΑΡΑΣ”

Στο β ημίχρονο, ο Μαρτίνς κατάλαβε ότι έπρεπε να βάλει μέσα τον “κλειδαρά” Βαλμπουενά.   Και ο Γάλλος μπήκε στο 55, στη θέση του Ραντζέλοβιτς δικαιώνοντας τον προπονητή του πέντε λεπτά μετά, βγάζοντας σέντρα απο τα δεξιά και τον Μασούρα να κάνει κεφαλιά ψαράκι με τον Φερνάντεθ να μην συγκρατεί τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα.

Από την στιγμή που το ματς” ξεκλειδώθηκε”  ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους και ευκαιρίες να απειλήσει  με τον Χασάν μέχρι που φτάσαμε στο 90 ,όταν από πάσα και πάλι του Γάλλου , ο Μπουχαλάκης με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

MVP   Κουραστικό ίσως αλλά αλήθεια. Ο Βαλμπουενά “ξεκλείδωσε” με τις ασίστ του ένα “κλειδωμένο” ματς.

Η Στιγμή: Η είσοδος του Γάλλου στο ματς

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μουνιέ που κανείς δεν κατάλαβε την προβολή με το αριστερό στη φάση του 37 χτυπώντας τον Σα που κινδύνευσε .

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σεμέδο, Μπα (63’ Σισέ), Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς (55’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (90′ Λοβέρα), Χασάν.

Στον πάγκο έμειναν: Τζολάκης, Μορ, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ (46’ λ.τ. Φερνάντεθ), Κέβιν, Μαρσιάλ, Μαλής, Σίεστεντ, Ντάλσιο, Ταχάρ, Μουνιέ (90’ Καββαδίας), Άλβαρες, Ντίας και Ντάουντα (75’ Μιμίτο).

Στον πάγκο έμειναν: Τσιγγάρας, Μπαϊροβιτς, Φυτόπουλος, Λιάβας