Ένας χρόνος από τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη-πρόκριση! [vids]

Πέρασαν κιόλας 365 ημέρες. Όμως είναι σαν χθες! Διότι πριν από ένα χρόνο έλαβε… χώρα το ΕΠΟΣ του Αγίου Θωμά. Εκείνο το απόγευμα της Πέμπτης 16 Φεβρουαρίου 2023. Όταν ο Ολυμπιακός έκανε μια μυθική ανατροπή. Καθώς μετά το χαμένο πρώτο σετ και με την πλάτη στον… τοίχο στο δεύτερο, έκανε μια απίστευτη επιστροφή. Καθώς ισοφάρισε σε 1-1 με 27-25, πήρε τα δύο επόμενα με 25-21 και 25-17 και έστειλε τον δεύτερο ημιτελικό του Challenge Cup στο «χρυσό» σετ. Ειδικότερα εκεί ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Μιας και το πήρε και αυτό με 15-6 και μαζί το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί πώς στη συνέχεια κατέκτησε έναν ακόμα τίτλο. Ένας χρόνος από τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη-πρόκριση!

Η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη-πρόκριση

Σαν σήμερα είχαμε γράψει στο redaroume για τον δεύτερο ημιτελικό του Challenge Cup. Το ΕΠΟΣ του ΘΡΥΛΟΥ! Διότι αυτό που έγινε πριν από ένα χρόνο ήταν κάτι ανάλογο! Δηλαδή μια ομάδα να χάσει το πρώτο σετ και να βρεθεί μια… ανάσα από την απώλεια και του δεύτερου. Επομένως αυτό θα σηματοδοτούσε τον αποκλεισμό. Αλλά στη συνέχεια, μια μεγάλη άμυνα του Κουμεντάκη και ο πόντος του Ιντάλγκο έφεραν το 25-25. Μετά ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ και ο Γκουσταβάο, με άσσο, έκανε το 25-27.

Κατόπιν ήρθαν άλλα δύο σετ με 25-21 και 25-17 που διαμόρφωσαν το 1-3. Άρα η πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup ανάμεσα στους δύο «αιώνιους» πήγε στο «χρυσό» σετ! Για την ακρίβεια εκεί δεν υπήρξε… ματς. Γιατί ο Ολυμπιακός δεν ήταν απλά καλύτερος, αλλά κυριαρχικός. Έτσι το πήρε με το εντυπωσιακό 15-6 και μαζί το εισιτήριο για τον τελικό, όπου αντιμετώπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Επιπλέον, άλλες δύο νίκες για το Θρύλο εκεί και το τρίτο ευρωπαϊκό στο βόλεϊ Ανδρών έγινε πραγματικότητα. Ένας χρόνος από τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη-πρόκριση!