ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ένα ακόμα θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στο ΟΑΚΑ

Τελικά ΕΞΟΧΙΚΟ είναι το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για τον Ολυμπιακό. Νίκη ξανά στην έδρα του Παναθηναϊκού. Με εξαιρετική άμυνα όπως μαρτυρά και το τελικό 62-68. Ένα ακόμα θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στο ΟΑΚΑ.

Με ηγέτη τον τρομερό ΜακΚίσικ που συνέχισε την εξαιρετική του παράδοση κόντρα στον Παναθηναϊκό (18π.), ενώ ο Βεζένκοφ ήταν καταπληκτικός (13π./15ρ.). Τρομερό come back του Σλούκα μετά την ίωση με 12π./7ασ. ενώ και ο Γουόκαπ με 11π./2κλ. ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Έδειξε χαρακτήρα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς. Χρειάστηκε 100 δευτερόλεπτα για να σκοράρει με τον Φαλ και βρέθηκε νωρίς να «κυνηγάει» το σκορ (6-2). Το τρίποντο του Βεζένκοφ τον έφερε σε απόσταση… αναπνοής (6-5). Οι «πράσινοι» με το τρίποντό τους από τον Νέντοβιτς προηγήθηκαν 11-7, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 2 λάθη. Νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και ένα ακόμα από τον Σλούκα. Σερί 6-0 για το Θρύλο στο φινάλε της πρώτης περιόδου και προβάδισμα 15-13 στο ΟΑΚΑ.

Χαμένα ριμπάουντ

Σε ένα κλειστό ματς, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ή πιο σωστά τα επιθετικά του ΠΑΟ ήταν σημείο «κλειδί» για το δεύτερο δεκάλεπτο. Γρήγορο 5-0 των «πράσινων» και το σκορ 18-15. Με τον Μέικον να σκοράρει 7 πόντους, το σκορ έγινε 24-19. Η είσοδος του ΜακΚίσικ και οι επιθετικές λύσεις που έδωσε στον Ολυμπιακό ήταν καθοριστικές για να πλησιάσει ο Θρύλος. Με τρεις βολές μείωσε σε 24-22. Δύο τρίποντα του Παπαπέτρου έφεραν τον ΠΑΟ στο +6 (30-24), αλλά «απάντησε» ο Σλούκας. Δίποντο και τρίποντο για το 30-29, ενώ με τρίποντο του ΜακΚίσικ έγινε το 32-32, 1:16 για το ημίχρονο. Νέντοβιτς και Πρίντεζης διαμόρφωσαν το 34-34 του πρώτου 20λεπτου.

Μυαλωμένο παιχνίδι

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Το πρώτο μισό που ανήκε στον ΠΑΟ. Διάστημα που ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα. Ήταν ένα διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν μόλις 5 πόντους. Ένα τρίποντο του Γουόκαπ στην αρχή (34-37) και ένα καλάθι του Φαλ που μείωσε σε 40-39. Ο ΠΑΟ έκανε σερί 11-5 σε αυτά τα 4:16 για να προηγηθεί 45-39. Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός παίζοντας καλά στην άμυνα και με μυαλό, γύρισε το ματς. Στα 5:46 ως το τέλος της περιόδου «απάντησε» με επί μέρους 5-13. Με τον ΜακΚίσικ και τον Γουόκαπ να δίνουν λύσεις και το τρίποντο του Παπανικολάου βρέθηκαν στο +4 (48-52), πριν σκοράρει ο Παπαγιάννης για το 50-52 του δεκαλέπτου.

Νικητής ξανά

Ο ΜακΚίσικ ήταν «ζεστός», αλλά το ίδιο και ο Νέντοβιτς. Ο Σακίλ πέτυχε το 50-54, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 54-54. Νέο του καλάθι (54-56), τρίποντο από τον Νέντοβιτς (57-56) και ένα ακόμα από τον Βεζένκοφ (57-59). Έτσι κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, καθώς το επί μέρους σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 7-7. Δύο βολές του ΜακΚίσικ κι ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έφεραν το ματς στο 60-61. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν άμυνα με βοήθειες πάνω στον Νέντοβιτς που περιορίστηκε για αρκετά λεπτά.

Τρεις βολές από Μάρτιν και Σλούκα (2/2β.), ένα κλέψιμο του Γουόκαπ και το φόλοου του Βεζένκοφ έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (60-66), 2:19 για το τέλος. Δυο βολές του Σλούκα, 84 δευτερόλεπτα για το τέλος και 60-68. Με τον ΜακΚίσικ να βουτά για την μπάλα στο 1:08 και να έχει διαπληκτισμό με τον Παπαγιάννη. Μια τεχνική ποινή και στους δύο και η μπάλα για το Θρύλο. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, με το ματς να λήγει 62-68. Ένα ακόμα θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε και το στατιστικό του ματς.