ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εκτόπισαν την Μπάγερν και «τρέλαναν» την Ευρώπη!

Με μυθική εμφάνιση, στο Μόναχο, εκτόπισαν την Μπάγερν. Δηλαδή μία από τις πλέον παραδοσιακές δυνάμεις του χώρου του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Κατά συνέπεια, νίκησαν 3-1 και και πήραν μία πανάξια πρόκριση στο Final-4 του Youth League. Για την ακρίβεια εκεί θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Κοπεγχάγη – Ναντ. Ειδικότερα, η αναμέτρηση θα γίνει στη Νιόν της Ελβετίας (19/4). Επομένως προσέφεραν ανείπωτη χαρά και υπερηφάνεια τους εκατομμύρια οπαδούς του Θρύλου. Εκτόπισαν την Μπάγερν και «τρέλαναν» την Ευρώπη!

• Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Αντώνης Παπακανέλλος. Κανείς δεν υστέρησε, αλλά η ενέργειά του στο 37′ όταν πέτυχε το 0-2 ήταν όλα τα… λεφτά!
  • Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 14′ ο Κούσι-Ασαρέ βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Αλλά ο Σίνα κατέβασε τα… ρολά!
  • ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι «ερυθρόλευκοι» αμυντικοί, Κώστας Κωστούλας και Τανούλης, έκαναν σπουδαίο ματς και έβγαλαν εκτός… λειτουργίας τους επιθετικούς της Μπάγερν.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: 0 Ενκίλι της Μπάγερν. Δεν βοήθησε την ομάδα του, ενώ έβγαλε «νεύρα». Ήταν τυχερός που δεν είδε κίτρινη κάρτα.
  • Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Συλαϊδόπουλος πήρε την… ταυτότητα του Μάριτς. Ειδικά με το μαεστρικό «στήσιμο» και κοουτσάρισμα του α’ ημιχρόνου.
  • Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Ισραηλινός Φριντ δεν είχε προβλήματα, ωστόσο σε ορισμένες περιπτώσεις ανέχθηκε το «σκληρό» παιχνίδι των παικτών της Μπάγερν.

Πάρτι στο Μόναχο!

Με διάθεση να παίξουν κυριαρχικό ποδόσφαιρο μπήκαν από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου επιχειρώντας να αιφνιδιάσουν την Μπάγερν! Συγκεκριμένα, μόλις 65 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το προβάδισμα στην αντεπίθεση με σουτ του Πνευμονίδη, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας!

Η υπεροχή του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς στο 32’ Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πολύ ψηλά στο γήπεδο και πίεσαν τους αντιπάλους τους για να τους χαλάσουν το build-up. Κάτι που έγινε, με αποτέλεσμα ο κίπερ της Μπάγερν, Μαξ Σμιτ, να κάνει ολέθριο λάθος και ο Μουζακίτης που καραδοκούσε εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 0-1.

Γκολ ποίημα από τον Παπακανέλλο!

Οι παίκτες του Συλαϊδόπουλου απέκτησαν ψυχολογία μετά από το γρήγορο προβάδισμα και στο 37’ ζευγάρωσαν τα τέρματά τους ,μ’ ένα απίστευτης ομορφιάς τέρμα του Αντώνη Παπακανέλλου. Συγκεκριμένα, στο 37ο λεπτό ο μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών «άδειασε» δύο αντιπάλους του και μπήκε από πολύ πλάγια στην περιοχή. Αποφάσισε, μάλιστα, να τελειώσει ο ίδιος τη φάση σχεδόν από τη γραμμή του άουτ, εκτελώντας με άψογο τελείωμα τον Σμιτ για το 2-0 μέσα σε… πανζουρλισμό στο Μόναχο.

Εκτόπισαν την Μπάγερν!

Η ομάδα Νέων των «ερυθρόλευκων, ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί την ποδοσφαιρική της εποποιϊά! Κι αυτό διότι έκλεισε το ημίχρονο με το εμφατικό 3-0. Καθώς βρήκε δίχτυα ο Μπάμπης Κωστούλας στο 40’. Συγκεκριμένα, ο ταλαντούχος επιθετικός σκόραρε με υπέροχο μονοκόμματο σουτ. Η Μπάγερν μείωσε το σκορ στο 63′. Όταν από δυνατό σουτ του Ζβόναρεκ εκτός περιοχής, ο Σίνα απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Ράμσακ, έστειλε την μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα (1-3). Όμως αυτό το σκορ έμεινε ως το φινάλε και ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για το Final-4 του Youth League.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Σμιτ, Σόλζε, Μανούμπα, Σολ, Χένινγκ, Ζβόναρεκ, Φερνάντες, Γιένσεν (46′ Ενκίλι), Αζνού (46′ Λισίνα), Ράμσακ, Κούσι – Ασάρε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Πρεκατές, Τανούλης, Κ. Κωστούλας, Αλαφάκης (90′ Χρήστου), Μουζακίτης, Μπάκουλας, Κουτσογούλας, Πνευμονίδης (67′ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος (78′ Δάμα), Χ. Κωστούλας (90′ Γατόπουλος).