Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αν έχεις Τόμας διάβαινε!

Με ήρωα τον τερματοφύλακά του Τόμας Βατσλίκ, όπως και στην Μπρατισλάβα, ο Ολυμπιακός λύγισε με 3-1 στα πέναλτι τον Απόλλωνα Λεμεσού και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League(κ.α 1-1)

Πως ξεκίνησε: Ο Κορμπεράν  ξεκίνησε με  4-2-3-1  και  τερματοφύλακα τον Βατσλικ ,τετράδα στην άμυνα τους Αβιλα-Σισέ-Μπα-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή, Εμβιλά -Κουντε και μπροστά τον Χουάνγκ. Στα άκρα οι Ζίνκερνάγκελ-Μασούρας και μπροστά ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Τρελός ρυθμός και 1-0…

Το καλύτερο ξεκίνημα για τον εαυτό του και τον αγώνα έκανε ο Ολυμπιακός που μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Από γέμισμα προς την Κυπριακή άμυνα,από τον Σισέ, ο Μαυρίας δεν υπολόγισε καλά τη μπάλα που τον βρήκε στον ώμο με τον Ρεάμπτσιουκ να …γραπώνει τη μπάλα και να βγάζει τη σέντρα προς τον ακάλυπτο Μασούρα που εύκολα πλάσαρε για το 1-0.

Οι Κύπριοι είχαν κατοχή μπάλας, αλλά τίποτα παραπάνω(πέρα από ενα σουτ του Μαυρία) και ο Ολυμπιακός έψαχνε το τρανζίσιον με στόχο να παίρνουν μπάλα είτε ο Χουάνγκ ,είτε ο Εμβιλά για γρήγορες κάθετες.  Σε δύο περιπτώσεις πρώτα στο 15, ο Ελ Αραμπί ήταν ένα κλικ πίσω και δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί την ασίστ του Μασούρα, ενώ δύο λεπτά μετά ο Αβιλα έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά, έβγαλε σέντρα, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.  Εξαιρετική ευκαιρία και στο 22 δημιούργησε ο Κούντε με φαλτσαριστό σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αντιδρά υπέροχα.

“Πουλήματα” εύκολα και παθογένειες

Η παθογένεια του Ολυμπιακού ήταν στη μεσαία γραμμή όπου στην πίεση ψηλά ,αρκετές φορές  οι πάσες δεν ήταν σωστές με αποτέλεσμα οι του Απόλλωνα  να έχουν κατοχή μπάλας και να γίνονται επικίνδυνοι, άσχετα αν κάποια   σουτ δεν βρήκαν στόχο . Σε ένα απο τα λάθη αυτά,  αλλά από τσάφ του Ρεάμπτσιουκ ,σε σέντρα του Μαυρία, πέρα απο τον Μολδαβό ,η  μπάλα πέρασε απο τον Σισέ και τον Πίττα και μπροστά απο τον Βατσλίκ και έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου στο 37. Kάπως έτσι και χωρίς άλλες συγκινήσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Φουριόζοι Κύπριοι

Ο Απόλλωνας , που ποτέ δεν τα παράτησε, μπήκε φουριόζος στο β μέρος και με πλαγιοκοπήσεις, από αριστερά και δεξιά  άρχισε να παρενοχλεί τον Ολυμπιακό. Πρώτα στο 47 με τον Φέλιξ απο δεξιά(σουτ άουτ) και στο 50 ο Πίττας από αριστερά και προβολή Μπα που μπλόκαρε ο Βατσλικ.

Ο Ολυμπιακός πήγαινε σε slow motion και ο Κορμπεράμ έβαλε τον Ραντζέλοβιτς,αντί του Ζίνκερνάγκελ ,αλλάζοντας πλευρά στον Μασούρα(πέρασε αριστερά)  στην προσπάθεια να βοηθήσει και τον Ολεγκ ανασταλτικά.

Η αλλαγή Κορμπεράν παραλίγο να δικαιωθεί στο 60, όταν σε γρήγορο τρανζίσιον, ο Ραντζέλοβιτς κινήθηκε εξαιρετικά και έβγαλε σέντρα αλλά ο Ελ Αραμπί, που έκανε τη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

Σε τεντωμένο σκοινί

Σε ένα ματς που  όλα ήταν πιθανά με τον Ολυμπιακό να ψάχνει αντεπιθέσεις και τον Απόλλων να έχει κατοχή, η δεύτερη μεγάλη φάση για τους Πειραιώτες έγινε στο 70. Ο Κούντε βρήκε χώρο και εξαπέλυσε σούτ…φωτοβολίδα  αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Εξι λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε για τον Μασούρα που σούταρε με δύναμη μεν -ψηλά άουτ δε.

Χιτσκοκικό φινάλε

Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους , ο Απόλλων ήταν πιο φρέσκος  και φαινόταν αυτό μέσα στο γήπεδο με τον Κορμπεράν να βάζει Βαλμπουενά-Ντε Λα Φουέντε και Αγκιμπού για  Χουάνγκ-Μασούρα και Κούντε αντίστοιχα. Με το νόμο του ποδοσφαίρου  να είναι αμείλικτο για τον Ολυμπιακό που στο 89 σε κεφαλιές πρώτα του Εμβιλά και σε νέα προσπάθεια του Σισέ η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή  και ένα λεπτό μετά σε γέμισμα μέσα στην περιοχή οι Κύπριοι έπαιξαν Βόλει  στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Πίττας από κεφαλιά-πασα του Κυριάκου, έκανε το 1-1 απο κοντά και κάπως έτσι πήγαμε παράταση με το τρίτο εις βάρος του γκολ σε ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού να είναι γεγονός και σαφώς αρνητικό.

Απίστευτος Γιοβάνοβιτς!

Το ξεκίνημα της παράτασης   έφερε μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σλάλομ του Ντε Λα Φούεντε και το σουτ να κοντράρει, τη μπάλα να φτάνει στον Ελ Αραμπί που στόπαρε και σούταρε με τον Γιοβάνοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο 100 όταν ο Μπα πήρε δεύτερη κίτρινη  στην προσπάθεια του να σταματήσει τον Γιάνγκα που ξεχυνόταν προς το τέρμα του Βατσλικ. Με τον Κορμπεράν να βγάζει τον  Ελ Αραμπί για τον Μανωλά και ουσιαστικά έπαιζαν χωρίς σέντερ φορ(τυπικά ο Βαλμπουενά)

Ο κόσμος του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε να είναι 12ος παίκτης και να δίνει κουράγιο,αλλά η ομάδα έμοιαζε κουρασμένη και άφηνε  την Κυπριακή ομάδα να κάνει παιχνίδι. Στο 113, ο  Σισέ απείλησε με κεφαλιά  που πρώτα κόντραρε και έφυγε σε νέο κόρνερ, ενώ η νέα του κεφαλιά έφυγε άουτ. Όλα έδειχναν πέναλτι και αυτό έγινε για δεύτερη φορά μετά την Μπρατισλάβα .

Μπα το έπιασε ο Βατσλικ

Η στιγμή: Η χαμένη ευκαιρία Εμβιλά και Σισέ πριν το 1-1.

MVP: Στην κανονική διάρκεια και την παράταση τον τίτλο θα τον μοιραζόντουσαν ο  Εμβιλά με τον Μπα ,αλλά μετά από την εμφάνιση του στα πέναλτι ο Βατσλίκ  είναι ο πολυτιμότερος παίκτης

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Ραντζέλοβιτς, δεν έκανε ένα καλό ματς, καθώς μπορεί να βρήκε χώρους αλλά δεν ήταν ουσιαστικός

Η Εκπληξη : Θα βάλουμε τον Μπα που για ακόμα ένα ματς ήταν αρκετά καλός

Η απογοήτευση : Ταυτόχρονα ο Αγκιμπού με το Ντε Λα Φουέντε που έμοιαζαν πιο κουρασμένοι και απο αυτούς που είχαν παίξει περισσότερο.

Ο Ρέφερι:Ο Ελβετός  προστάτεψε τον Απόλλωνα Λεμεσού και ήταν φοβερά εκνευριστικός για τη ροή του ματς .

Ολυμπιακός (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε(84 Αγκιμπού), Εμβιλά, Μασούρας(84 Ντε Λα Φουέντε), Χουάνγκ(79 Βαλμπουενά), Ζινκερνάγκελ(55 Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί(101 Μανωλάς).

Απόλλων Λεμεσού (Ντ. Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Πεϊμπερνές, Ρομπέρζ, Χαμάς, Σαχάρ(67 Μπα), Κολ(81 Δημητρίου), Φέλιξ(67 Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί(81 Γιάνγκα), Χέντι(56 Ζράντι-96 Καμπράλ)