Έκλεισε την κανονική περίοδο με 3-0

Η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε με νίκη για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι επικράτησε της ΑΕΚ, παίρνοντας «καθαρό» τρίποντο (26-24, 25-22, 25-16) κι έκανε αυτό που έπρεπε από την πλευρά της. Έκλεισε την κανονική περίοδο με 3-0.

Οι «ερυθρόλευκες» στα καίρια σημεία ήταν ψύχραιμες και αποφασιστικές, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Γιώτα στα δύο πρώτα σετ και καθοριστική στο τρίτο την Χίπε. Με τη Γερμανίδα διαγώνιο να τελειώνει όλες τις καθοριστικές φάσεις.

Ψυχραιμία στα κρίσιμα

Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν καλά στο ματς και βρέθηκαν πίσω με 7-4. Είχαν μεγάλη νευρικότητα στην εκκίνηση. Αλλά με σερί 4-0 και τον πόντο της Γιώτα, προσπέρασαν στο σκορ (8-7). Συνεχίζοντας αποφασιστικά, διατήρησαν το προβάδισμα για αρκετή ώρα στο σετ. Φτάνοντας και στο 18-14. Αλλά το άγχος ήταν μεγάλο. Η Χριστοδούλου έκανε το 22-20, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24 στη συνέχεια. Η Άγκοστ πέτυχε το 25-24, για να ακολουθήσει ένας άσσος από την εξαιρετική Γιώτα που διαμόρφωσε το 26-24 και έκανε το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Αποφασιστικές όταν έπρεπε

Το δεύτερο σετ ήταν επίσης «κλειστό». Η Σάλας πέτυχε το 6-4, ενώ με το πλασέ της Χριστοδούλου οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο 8-7. Η ΑΕΚ αντέδρασε και προσπέρασε με 10-9. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με εναλλαγές στο προβάδισμα. Η Χίπε με δύο συνεχόμενους πόντους έφερε τις πρωταθλήτριες στο 20-18. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20 και 21-21. Στην τελική ευθεία του σετ, πάντως, η Σάλας πέτυχε το 23-21, το μπλοκ από Εμμανουηλίδου και Χριστοδούλου έφερε το 24-21, ενώ το σετ έκλεισε στο 25-22 μετά το χαμένο σερβίς από την Μπράουν.

Με οδηγό τη Χίπε

Το τρίτο σετ άρχισε με 2-0 για τον Ολυμπιακό με Γιώτα και Χίπε. Η Ελληνίδα κεντρική διαμόρφωσε το 7-5, ενώ με μπλοκ έκανε το 9-5. Η Χριστοδούλου με άσσο ανέβασε τη διαφορά στο 10-5. Ένα ακόμα μπλοκ από Άγκοστ και Γιώτα και το σκορ έγινε 12-8. Η Χίπε τελείωσε τις φάσεις πετυχαίνοντας το 14-9 και το 18-14. Η Άγκοστ πέτυχε το 21-14, ενώ με την Χίπε καθοριστική στην τελική ευθεία του σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 3-0. Η Γερμανίδα πέτυχε το 22-15, το 24-16 και με άσσο διαμόρφωσε το τελικό 25-16. Έκλεισε την κανονική περίοδο με 3-0

Τα σετ 3-0 σε 75′: 26-24 (27′), 25-22 (25′), 25-16 (23′)

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 26-24

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-16

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 8 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (6/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 14 (13/33 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 23% άριστες), Σάλας 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (17/32 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Συριστατίδη

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7(6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 0% άριστες), Βάντερ 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.- 42% άριστες), Τερέλ 19 (19/42 επ.), Βεργίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 9 (9/15 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ. – 32% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 3 (3/6 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Γκουντιμένκο