ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έ-Χ-ασε απίστευτη ευκαιρία!

Αυτό δεν υπάρχει! Ο Ολυμπιακός, στο ντεμπούτο του Μπάμπιτς, άγγιξε μια τεράστια νίκη. Αν και είχε βασικά «όπλα» σε κακή ημέρα, βρέθηκε μπροστά με 20-18 (58′) και 21-20 (59:40). Ωστόσο δέχθηκε ένα απίθανο γκολ από τον Μαντάλινιτς (59:49) και δεν κράτησε τη νίκη. Αλλά το τελικό 21-21 έχει την αξία του. Διότι ο Θρύλος κρατά στα χέρια του, την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Όπως και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι «ερυθρόλευκοι» ήταν και άτυχοι, μιας και τα δοκάρια ήταν 8-3! Έ-Χ-ασε απίστευτη ευκαιρία.

Επιθετική δυστοκία

Ο Ολυμπιακός στη νέα «εποχή», με τον Μπάμπιτς στον πάγκο, έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Καθώς προσπάθησε να βάλει τον παράγοντα συνεργασία στο παιχνίδι του. Ειδικότερα στην επίθεση με παίκτες να αλλάζουν τις θέσεις τους. Αλλά ήταν δύο ανασταλτικοί παράγοντες. Καταρχάς η αστοχία. Μιας και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 6 δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, τα 4 πρώτα ως το 17′. Ακόμα, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε 7 επεμβάσεις στο πρώτο μέρος. Επιπλέον, κάτι έλειψε στην τελική πάσα.

Διότι εκεί έγιναν αρκετά λάθη ως τα μισά του ματς. Ειδικότερα μετά τη δυναμική αρχή. Καθώς στο 3′ ο Σάββας έκανε το 2-1, ενώ στο 6′ ο Τζηράς το 5-2. Αλλά ο Θρύλος «κόλλησε». Έτσι η ΑΕΚ ισοφάρισε 5-5. Ωστόσο κράτησε το προβάδισμα ως το 7-6, παρότι έμεινε χωρίς γκολ σχεδόν για 8 λεπτά. Επίσης μετά το 9-8 με το γκολ του Παπαβασίλη, ο Ολυμπιακός έμεινε για άλλο ένα πεντάλεπτο χωρίς σκορ και το ημίχρονο έληξε 9-10.

Χ-αμένη ευκαιρία

Αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε… αντίδραση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Για την ακρίβεια ως το 33′. Καθώς με σερί 3-0 βρέθηκε στο 12-10, μετά το γκολ του Σάββα. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν γρήγορα (12-12, 34′). Επιπλέον το ντέρμπι συνεχίστηκε. Όμως εκεί ο Θρύλος έδειξε το μέταλλό τους. Διότι με την ώθηση από τους οπαδούς του, αλλά την καλή άμυνα βρέθηκε στο +2 (15-13, 39′). Ειδικότερα ο Δομπρής ήταν κομβικός με τρία τέρματα από τις αρχές του β’ μέρους. Όμως ξανά τα «φτηνά» λάθη κόστισαν και το 17-15 με τον Σάββα (43′) έγινε 17-18 (49′). Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Θρύλος έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 10 λεπτά, πριν σκοράρει ο Βίντα (18-18, 53′).

Επιπρόσθετα, η άμυνα «μίλησε» σε καθοριστικό σημείο. Καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού κράτησαν την Ένωση χωρίς σκορ για σχεδόν 10 λεπτά. Εν τω μεταξύ ο Μιχαηλίδης τους έδωσε το προβάδισμα με 19-18 (56′), ενώ ο Δομπρής έκανε το 20-18 (58′). Εντούτοις, τα «παιδικά» λάθη έφεραν το ματς στην ισοπαλία 20-20. Παρότι ο Βίντα πέτυχε το 21-20 στο 58:40, το γκολ του Μαντάλινιτς στο 59:49 διαμόρφωσε το τελικό 21-21. Με την ΑΕΚ να είναι με δίλεπτη στο φινάλε. Έ-Χ-ασε απίστευτη ευκαιρία.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημχ), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης.

• Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2