Ασταμάτητος ο Θρύλος

Τίποτα δεν φαίνεται να είναι ικανό να σταματήσει την πορεία του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς να συναντήσουν κανένα απολύτως πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 σετ   της ΑΕΚ και στο δεύτερο ματς στο κλειστό του Μετς και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague.

O Ολυμπιακός, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Πετρέα, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Κουμεντάκη, Ράουβερντικ, Ανδρεάδη και λίμπερο τον Στεφάνου, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ-άουτ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, το προβάδισμα έφτασε το 9-2 και με καρφί του Κουμεντάκη το 13-5. Με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να έχουν τον έλεγχο, το πρώτο σετ έφτασε στο 19-9 και το συν δέκα για τον Ολυμπιακό. Ο Σμιτ κάρφωσε για το 22-11, ο Ανδρεάδης διαμόρφωσε το 23-12, για να τελειώσει το σετ με 25-12, μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μετά το 5-5, ο Πετρέας έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό, προβάδισμα που διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Με μπλοκ ο Κουμεντάκης έκανε το 13-10 και με τον ίδιο τρόπο ο Τερβαπόρτι το 17-13 για τους «ερυθρόλευκους». Στιβαχτής και Ζουπάνης πέρασαν στον αγώνα στο 18-14 του δεύτερου σετ με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Ανδρεάδης κάρφωσε για το 23-19 και ο Πετρέας διαμόρφωσε το 24-20, για το σετ μπολ του Ολυμπιακού. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20 χάρη σε κερδισμένο πόντο του Τερβαπόρτι.

Στο τρίτο σετ μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε με 6-3 αλλά δυο διαδοχικοί πόντοι του Σμιτ και ένας του Ανδρεάδη, έκαναν το 7-5, 7-8 υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια του σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 15-16, 15-19. Ο Ράουβερντικ έκανε το 23-17, με τους Πειραιώτες να φτάνουν σε ματς μπολ με τον Κουμεντάκη, που κάρφωσε για το 24-18, για να τελειώσει το σετ με 25-19, με λάθος του Στοϊλοβιτς. Ο Ολυμπιακός, με πρώτο σκόρερ τον Κουμεντάκη, που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, κέρδισε για δεύτερο παιχνίδι την ΑΕΚ με 3-0 σετ, έκανε το 2-0 στην προημιτελική φάση και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Volleyleague, όπου περιμένει, με πλεονέκτημα έδρας, τον νικητή του ζευγαριού Φοίνικας-Παμβοχαϊκός

Τα σετ: 0-3 σε 1:09, 12-25 (21′), 20-25 (25′), 19-25 (23′)

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Στοϊλοβιτς 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ., 55% αρ.), Κανέλλος 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 7 (7/20 επ.), Λάππας 2 (2/8 επ.), Ιμπραχίμοβ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Γκάρας -λ (42% υπ., 26% αρ.), Σονάκης -λ / Κρέτσης

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (9/10 επ.), Σμιτ 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9/17 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ., 24% αρ.), Ράουβερντικ 6 (6/8 επ., 82% υπ., 45% αρ.), Στεφάνου -λ (78% υπ.,44% αρ.), Δαρίδης -λ / Ζουπάνης, Στιβαχτής