ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό

Με το… δεξί άρχισαν τα κορίτσια του Θρύλου την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20. Καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ των Αμαζόνων. Έτσι πήραν το πρώτο τρίποντο, στο δρόμο για να πάρουν το πρωτάθλημα. Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό.

Νικηφόρα πρεμιέρα του Ολυμπιακού

Λοιπόν, με πλουραλισμό στην επίθεση και πίεση στο σερβίς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε των Αμαζόνων. Διότι, η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη άντεξε την πίεση των Αμαζόνων από την γραμμή των εννέα μέτρων. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη με 3-0 σετ σε 83 λεπτά. Ειδικότερα, με κορυφαία την Παρασκευή Ζαφειρίου που σταμάτησε στους 18 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι Αμαζόνες πάλεψαν το ματς και θα μπορούσαν να πάρουν το τρίτο σετ. Αλλά ο Θρύλος επέστρεψαν από το 19-15 και το 24-22 και πήρε το σετ και το ματς

Τα σετ 3-0 σε 83′: 25-17, 25-20, 26-24

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 10 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Καρατζιά 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαγρέ 9 (9/28 επ., 39% υπ. – 17% άριστες), Δημητρίου 12 (5/8 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζαφειρίου Β. 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ζαφειρίου Π. 18 (13/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 60% άριστες), Ιωαννίδη 6 (6/17 επ.) / Τερζάκη (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Παπαθανασίου (λ), Τσαγκοπούλου, Λιάλιου, Τριαντοπούλου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Νικολαΐδη 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Γερογιάννη 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλυσανδράτου 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κορρέ 18 (13/40 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Ρεντούμη 8 (8/33 επ., 47% υπ. – 20% άριστες) / Μαραζοπούλου (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Αγουρζενιτζίδου 1 (1 άσσος), Λιακοπούλου 1 (1 άσσος), Δευτεραίου.