ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Πανηγυρικά στα ημιτελικά η Εθνική Νέων

Έστω και δύσκολα η Εθνική Νέων Ανδρών πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του  Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καθώς επικράτησε με 9-8 της Ιταλίας ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και  κρίθηκε 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με γκολ του Κωνσταντίνου Γκιουβέτση. Καθοριστικό σημείο της συνάντησης ήταν η εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στην δεύτερη περίοδο όταν και επικράτησε με 3-0, διευρύνοντας το σκορ σε 5-2. Στην συνέχεια οι Ιταλοί μείωναν διαρκώς την διαφορά των δυο τερμάτων σε ένα (6-5, 7-6 και 8-7), για να ισοφαρίσουν δυο λεπτά πριν τη λήξη σε 8-8.

Η ελληνική ομάδα βρίσκεται πλέον στην διεκδίκηση των μεταλλίων και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο το απόγευμα την νικήτρια του αγώνα Ρωσία – Κροατία για μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ιταλία – Ελλάδα 8-9

Οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 3-2, 3-2

Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2 , Νικολαΐδης , Παπαναστασίου 1, Κάκαρης 3, Ρομπόπουλος, Χαλυβόπουλος Ι., Χαλυβόπουλος Α., Αγιωργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος.