Ξεσπάσματα..ποιότητας και ..4-1

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και έχοντας ξεσπάσματα στο παιχνίδι του, που αρκούσαν για να κερδίσει τη Λάρισα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 των” Βυσσινί’ στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος και στον δρόμο για το 45ο. Φορτούνης με δύο γκολ και από ένα οι Καρίμ -Φιγκέιρας οι σκόρερ.

O Xάσι ξεκίνησε βασικούς μόλις 3 από αυτούς που έπαιξαν απέναντι στην Ριέκα. Και αυτοί ήταν οι Καπίνο-Ρέτσος και Σεμπά. Από κει και πέρα, παρτενέρ στην άμυνα του Ρέτσου ήταν ο Βούκοβιτς, με Φιγκέιρας και  Μίλτς στα άκρα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή Ζντιέλαρ και Ανδρούτσος με τον Φορτούνη μπροστά τους. Πάρντο και Σεμπά ήταν ακροβολισμένοι δεξιά και αριστερά αντίστοιχα   και ο Ανσαριφάρντ μπροστά μόνος του.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να  δημιουργήσει φάσεις, είτε με πρωτοβουλίες του Φορτούνη, είτε από τα άκρα με τις πλαγιοκοπήσεις των μπακ αλλά και των εξτρέμ, αλλά η άμυνα της Λάρισας ήταν πολύ καλά διαβασμένη και έκλεινε τους διαδρόμους με τη μπάλα να μην περνάει σχεδόν καθόλου στον Καρίμ που είχε τη μοναδική καλή φάση στο α ημίχρονο σε μία γυριστή κεφαλιά προς τα πίσω που δεν ανησύχησε τον Μπόζοβιτς..

Από την άλλη, στόχος της Λάρισας ήταν οι γρήγορες αντεπιθέσεις  με στόχο να φτάσει η μπάλα είτε στον Λεοζίνιο ,είτε τον Περόνε.

ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

Οι Πειραιώτες είχαν ένα τρίλεπτο ξέσπασμα  που επέφερε το γκολ. Στο 31,  ο Ανδρούτσος, που ήταν εξαιρετικός, έσκαψε για τον Φορτούνη που σε ρόλο φορ έκανε κεφαλιά αλλά ο Μπόζοβιτς,με τα πόδια έδιωξε.

Δύο λεπτά όμως, στο 33, έγινε το 1-0. Ο Σεμπά μπήκε μέσα στην περιοχή, τζαρτζαρίστηκε με τον Ρέντζα με τον παίκτη της Λάρισας να πέφτει κάτω ,ο Βραζιλιάνος έκανε σέντρα και ο Φάρκας,ανόητα,με το χέρι έκοψε την πορεία της  μπάλας  και ο Καραντώνης έδωσε πέναλτι. Ο Φορτούνης ήταν εύστοχος για το 1-0.

Με το ημίχρονο να λήγει με το ισχνό προβάδισμα των Πειραιωτών , η επανάληψη φαινόταν να έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Ο Ολυμπιακός είχε πάνω από 70% κατοχή ,αλλά ήταν ανούσιος.  Μέτρια δημιουργία και φαντασία στο παιχνίδι ,με τη μονοτονία να “σπάει” στο 60 όταν από κόρνερ του Φορτούνη  η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ ,με τον Ιρανό πιεσμένος να γυρίζει τη μπάλα προς το τέρμα αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε.

ΚΑΡΙΜ ΚΑΙ ..2-0

Στο 68, έγινε 2-0. Με τον Φορτούνη, από ωραίο κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, έβγαλε για τον Πάρντο που κινήθηκε εξαιρετικά και έβγαλε,από δεξιά,  για τον Καρίμ που μόνος του με το τέρμα έκανε το 2-0.

DOUBLE …ΦΙΓΚΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΗΡΩΑΣ ΚΑΠΙΝΟ

Και  ενώ ο Μπόζοβιτς κράτησε το 2-0 ,αποκρούοντας το σουτ του Φορτούνη, ήρθε ή γρήγορη αντεπίθεση της Λάρισας και ο Φιγκέιρας να βάλουν φωτιά στο ματς.  Με το Ντέλετιτς  να βγάζει,σε αντεπίθεση, για τον  Λεοζίνιο που σε θέση δεξιού εξτρεμ έβγαλε σέντρα χαμηλή και τον Φιγκέιρας να …προλαβαίνει τον Καπίνο και με προβολή να κάνει το 2-1. Μάλιστα, η Λάρισα θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί το άγχος του Ολυμπιακού και δύο λεπτά μετά το 2-1 πήγε να γίνει το 2-2. Οταν από κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Ζίζιτς πήδηξε πολύ ψηλά, έκανε κεφαλιά και ο Καπίνο δύσκολα πέταξε τη μπάλα μακριά απο το τέρμα του με υπερένταση.

Με το ματς να βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί, ο Φιγκέιρας, ήταν αυτός που έβαλε σε ..ευθεία γραμμή το ματς. Με ατομική ενέργεια από δεξιά, συνέκλινε στον άξονα και έπιασε ένα παράξενο χαμηλό σουτ που πέρασε από τα πόδια των αμυντικών, ακούμπησε λίγο στον Φάρκας και ο Μπόζοβιτς έμεινε ακίνητος για το  3-1.

ΓΚΟΛ -ΜΑΓΕΙΑ

Το κερασάκι στην τούρτα, στο ματς το έβαλε η τριάδα Πάρντο-Καρίμ-Φορτούνη. Με τον Κολομβιανό να βγάζει για τον Καρίμ, ο Ιρανός να κάνει μαγικό τακουνάκι για τον  Φορτούνη που τελείωσε τη φάση εξαιρετικά για το 4-1.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βούκοβιτς(77 Νικολάου), Μίλιτς, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος, Πάρντο, Φορτούνης(81 Μάρτινς), Σεμπά(72 Σιώπης), Ανσαριφάρντ.

Λάρισα (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Φάρκας, Ζίζιτς, Φατιόν, Ανδρεόπουλος(68 Aναστασόπουλος), Κουτσιανικούλης(79 Ναζλίδης), Λεοζίνιο, Ντέλετιτς, Περόνε(79 Κριζμάν).