Ξέσπασε !

Τρία στα τρία για τον Ολυμπιακό στην Basket League , που παίζοντας εξαιρετικά μέσα στο καλάθι έχοντας εκεί την τεράστια δυναμική του, διέλυσε τον Ηφαιστο Λήμνου με 83-46 .50 ριμπάουντ έναντι 28 του αντιπάλου ,ενώ 52 πόντοι ήρθαν μέσα από το καλάθι.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Ο Μιλουτίνοφ δεν είχε κυριολεκτικά αντίπαλο   στο καλάθι και οι “ερυθρόλευκοι”  προηγήθηκαν με 8-2, αρχικά  15-5 και 19-10 στην πρώτη περίοδο  με τους Λημνιούς να έχουν πολλά λάθη  (6).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες μπήκαν αρκετά νευρικά στο  παιχνίδι και ο Ηφαιστος μείωσε τη διαφορά στους πέντε(21-16). Κάπου εκεί όμως, το …τσιπάκι γύρισε  ,ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 12-0  για το 33-16 και τα πράγματα μπήκαν στην κανονική τους φορά.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έκαναν ένα δυνατό σερί  17-3 για να φτάσει η διαφορά στο +19 (38-19 που ήταν και η μέγιστη στο παιχνίδι και το ημίχρονο να “κλείνει” στο  double σκορ (40-20)με τρίποντο του  Ουίλιαμς Γκος.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου , ο Ηφαιστος δεν σκόραρε για πέντε λεπτά, ο Ολυμπιακός πήγε στο +25 τη διαφορά(50-25),με το αξιοσημείωτο του πράγματος να είναι  ότι στο τέλος της περιόδου ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για τον Ολυμπιακό που δεν χαλάρωσε ανεβάζοντας τη διαφορά στο +37(83-46)  κάνοντας το τρία στα τρία και όντας στην κορυφή με Περιστέρι και Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9 (8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13, Γουίλιαμς-Γκος 11 (5/8 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 6 (5 ασίστ), Τολιόπουλος 3, Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3, ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ).
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5, Μούρτος, Γκότσερ 10, Εβανς 5, Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 5, Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11, Φρειμάνις 2.